טוטם הצב

בתרבות האינדיאנית מאמינים שהאנרגיה של בעלי החיים השונים מקיימת סגולות מרפא. לכל אדם יש מספר חיות טוטם, בעלי חיים המלווים את חייו ומעניקים לו הדרכה ורפואה. ניתן לזהות את חיות הטוטם על ידי חישת קשר מיוחד לחיה או באמצעות פתיחה אישית בקלפי חיות-טוטם. ישנן חיות טוטם המלוות אותנו לאורח כל חיינו ואחרות אשר מגיעות ללוות אותנו שיעורים נקודתיים. במאמר זה, אציג בפניכם את מאפייניו של טוטם הצב.

צבים – מידע כללי

לפני שנזכיר את איכויות הטוטם, עלינו להתבונן על בעל החיים וללמוד על התנהגותו בטבע –

הצבים הם בעלי חיים עתיקים אשר התקיימו גם בתקופת הדינוזאורים. אורך חייהם יכול להגיע למאות שנים.
ישנם מינים רבים ומגוונים של צבים – חלקם קטנטנים וחלקם אדירי ממדים, חלקם חיים על האדמה וחלקם חיים במים. תפריטם משתנה בהתאם לסוג הצב והוא כולל צמחים, אצות או בעלי חיים. הצבים חופרים היטב וחלק ממיני הצבים נוהגים לישון שנת-חורף בבטן האדמה.

הצבים ידועים בשריונם אשר התפתח מכלוב הצלעות שלהם. באפשרותם להכניס את כל גופם לתוך שריונם. כשצב מתהפך על שריונו, באפשרותו להתהפך בחזרה על ידי שימוש בשרירי הראש והצוואר שלו.

בכל שנה, הנקבות שבות אל אותה הנקודה על מנת להטיל את ביציהן. ההטלה מתבצעת בגומחה שהן חופרות באדמה. הצבים הצעירים בוקעים לבדם בהיותם עדינים וחשופים לטורפים רבים. מחקרים משערים כי הצבים מצליחים לשוב אל הנקודה הקבועה היות שבכוחם לחוש בגופם את השדה המגנטי של כדור הארץ ולנוע בתיאום אתו.

טוטם הצב

בתרבות האינדיאנית, מייחסים לטוטם הצב איכויות של הגנה, הקשבה פנימית, יציבות והתמדה, שלום פנימי, חיבור לחכמה עתיקה, חיבור לאלמנט האדמה, גישור בין אלמנט האדמה לאלמנט המים וחיבור לנשיות המקודשת.

טוטם הצב ואלמנט האדמה

תרבויות עתיקות ראו בטוטם הצב סימבול לכדור הארץ. הוא מייצג את האנרגיה של "גאיה", אלת האדמה האימהית והמכילה. אותן תרבויות ראו בתפריט העשיר והמגוון של הצבים סמל לכך שאלת האדמה מספקת את כל צרכי הברואים. בשל הקשר המיוחד של הצב עם אנרגיית האדמה, בכוחו לפתוח בפנינו את רפואתה. רפואת האדמה משיבה לנו את המרכוז והשלווה, מרפאה פחדים ומשיבה לנו את הבריאות והיציבות. ניתן לקרוא עוד על רפואת האדמה במאמר זה.

טוטם הצב ואלמנט המים

צבי המים מגשרים בין אלמנט האדמה לאלמנט המים. בהגיעם אל המים, תנועתם האיטית והיציבה נעשית רכה ואלגנטית. אלמנט המים מייצג את עולם הרגשות וטוטם הצב מלמד אותנו לעבוד עם רגשות בצורה נוכחת ויציבה. צבי הים מסוגלים לצלול לעומקים של כ1,000 מטר, סימבול ליכולתם לצלול אל עומק הרגש ולגלות עולמות חדשים.

מדיטציה, נשימה ואינטואיציה

הצב הוא טוטם נפלא עבור כל אדם החפץ להעמיק את תרגול המדיטציה שלו. הוא מביא עמו אנרגיה של הרפיה, סבלנות והתמדה. הצב הוא אמן של נשימה וניתן להיעזר בטוטם בתקופות בהן ברצוננו לנשום בצורה נכונה או להירפא על ידי תרגילי נשימה. בנוסף, טוטם הצב קשור גם בפיתוח האינטואיציה וביכולת לחוות את המציאות מעבר לחמשת החושים.

חיבור לקצב הפנימי שלנו

בעולם המערבי, אנשים רבים שוכחים מהו הקצב הפנימי שלהם. החיים נחווים כמרוץ וכל עיכוב עשוי להידמות לכישלון. אנשים שטבעם לנוע באיטיות מרבים לקבל ביקורת ולהצטייר כ"עצלים" או "מפונקים". טוטם הצב מלמד אותנו שאיטיות והתכנסות הן דווקא הזדמנות לדיוק ולהעמקה. לרוב, הבחירות הטובות ביותר נערכות מתוך מקום שליו וקשוב לעצמו. הצב מזכיר לנו להיות נאמנים לדרכנו ולחיות בשלום עם הבחירות שעשינו. בזכות התמדה, סבלנות וחיבור לעצמינו – נוכל להגיע אל מחוז חפצינו.

הרפואה שבהתכנסות

בהתכנסותו בשריונו ובבטן האדמה, טוטם הצב מזכיר לנו את רפואת ההתכנסות. בתקופות מסוימות, ייתכן שנרגיש צורך להתבודד ולעבד את חווייתנו. ההתכנסות מאפשרת לנו חיבור מחודש לעצמינו. בסיומה, אנו יוצאים אל העולם עם תובנות וכוחות מחודשים. ניתן להשתמש בשיעור זה גם בהקשר ליצירה, הצב מנחה אותנו לעבד את הרעיונות שלנו היטב לפני הוצאתם אל האור.

טוטם הצב והגנה

שריון הצב מייצג הגנה רוחנית והצבת גבולות בריאים. השריון מייצג את הגבול הבררני המאפשר לנו לבחור מה ברצוננו להכניס אל חיינו ומה ברצוננו להשאיר מחוצה להם. הצב מזכיר לנו את המקום השקט והבטוח שבתוכנו, המאפשר לנו להיזכר במהותנו האותנטית, במי שאנחנו בהיעדר השפעות הסביבה.

החיבור לחכמה עתיקה

הצב הוא בעל חיים עתיק יומין אשר מסוגל לחיות חיים ארוכים במיוחד. אינדיקציה נוספת לחיבורו לחכמה היא מסוגלותו להתהפך כאשר הוא מונח על גבו דרך שריריי הראש והצוואר החזקים שלו. הצב יופיע בחיינו בתקופות בהם עלינו לפתוח ולבטא את החכמה האצורה בתוכנו על מנת להתקדם ולשגשג. בכוחו לפתוח בתוכנו את חכמת האני הגבוה וחכמת השושלת (האבות הקדמונים) שלנו.

טוטם הצב והילד הפנימי

הצב מרוויח את החכמה והיציבות שלו עם התבגרותו. בראשית ימיו, הצב היה קטן, עדין ונתון לסכנות רבות. הצב מייצג את חכמת האבות ואת העוצמה הטמונה בבגרות. טוטם הצב מלמד אותנו שגם במצבים בהם אנו מרגישים קטנים ופגיעים, יש לנו פוטנציאל לגדול ולהתחזק. הוא חושף בפנינו ידע אודות הישרדות והגנה. בנוסף, ניתן להיעזר באנרגיית הצב על מנת להתחבר לחלקים הילדיים הרכים והמפוחדים בתוכנו ולהעניק להם הגנה ותמיכה.

אספקט הצל של טוטם הצב

לכל חיה יש גם שעורים של צל. שעורים אלו מזמינים אותנו להתבונן פנימה בכנות ולזהות מקומות בתוכנו הזקוקים לריפוי ושינוי. הצל של הצב עוסק בהתגוננות יתרה, בקושי לצאת מאזור הנוחות שלנו ובנשיאה של מטען כבד על כתפינו.

התחברתם לאנרגיה של הצב?

אם התחברתם לאנרגיה של הצב, כדאי שתתחילו לעבוד עמו. לשם כך, מומלץ לבקש רפואה מטוטם הצב ולראות אותו בעיני רוחכם על ידי דמיון מודרך. בנוסף, מומלץ לבחון לאיזה מין של צב אתם מתחברים במיוחד ולחקור אודותיו. אם תרצו ללמוד עוד על אנרגיית הצב, אני ממליצה על צפייה בסרטון הזה. 

באהבה,
איילה אריאל
נטורופתית ומטפלת בהילינג בקליניקה פרטית בחולון

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר