כיצד עובדים עם חיות עוצמה?

בתרגול השאמני, נפוצה העבודה עם "חיות כוח" או "חיות עוצמה". בזכות הקרבה הביולוגית שלנו לממלכת בעלי החיים, בכוחנו להבין לעומק מסרים סמליים העוסקים בייצוגיה השונים. התיאור "חיות עוצמה" מבטא את מהות התרגול – להדליק בתוכנו את העוצמה הגלומה בנו, או במקרה שעומעמה – לחבור אליה מחדש. במהלך התרגול, המתרגל מודרך ומקבל השראה וריפוי מייצוגו הרוחי של בעל חיים. לייצוג רוחי זה ניתן להתייחס כאל תבנית אנרגיה או כאל התודעה הקולקטיבית של בעל החיים. כל תבניות האנרגיה ממילא קיימות בנו, ובמצבים שונים הן זקוקות לתשומת לב, לאיזון ולריפוי. בזכות ייצוגה של החיה, נוכל להבין אילו חלקים בתוכנו מבקשים הכרה. בזכות עצם ההכרה הזו, הביטוי הפנימי המיוצג על ידי החיה מתחזק, מתאזן ושב לקרון במלוא עוצמתו. כך, העבודה עם חיות העוצמה מעירה אותנו לעוצמה שתמיד הייתה כלומה בנו. ,

במאמר זה, אגע בייחודה של רפואת בעלי החיים וב-4 סוגים של חיות עוצמה איתן בכוחנו לעבוד.

בעלי החיים וחכמה אינסטינקטיבית

ממלכת בעלי החיים מכילה תת-קבוצות רבות – החרקים ("The creepy crawlers"), הציפורים ("בעלי הנוצות"), הזוחלים ("בעלי הקשקשים"), היונקים ("בעלי הפרווה") ויצורי המים ("בעלי הסנפירים"). כל הקבוצות מקיימות מערכות יחסים מורכבות המשמרת את הסדר הביולוגי. לשם שימורו, כל בעל חיים מחזיק ב"מפת דרכים" הטבועה בתוכו, סט של אינסטינקטים בסיסיים המכווין אותו בדרכו.

בזכות קשרם העמוק לאינסטינקטים שלהם, בעלי החיים מכירים בהיותם חלק אינטגרלי מכדור הארץ. ברמה מהותית ועמוקה, הם מכירים בתפקידים שהם מגלמים למען שימור איזונו. חלקם טורפים אחרים וחלקם נטרפים על ידי אחרים, אחדים מקבלים תמיכה מאחרים ואחדים מעניקים תמיכה לאחרים. להבדיל מבני האדם, בעלי החיים הם אינם מתחשבנים, מרחמים או שומרים טינה. יחד, כולם מהווים כממלכה ענפה אחת, מגובשת ותומכת-חיים.

בני האדם כחלק ממלכת בעלי החיים

כבני אדם, אנו שייכים לקבוצת היונקים. ייחודה של קבוצה זו בקשרה המיוחד לאלמנט המים, הקשור ביכולת לחוש קרבה רגשית . להבדיל מהחרקים והזוחלים, המאופיינים במזג יבש, משפחת היונקים מחוברת מאוד לעולם הרגשות. במסגרת משפחת היונקים, לצד הידיעה האינסטינקטיבית, התפתחותו של כל פרט מושפעת מאוד מהטיפוח והדוגמה ההורית שקיבל בראשיתו. להבדיל מבעלי חיים שיוצאים לדרך עצמאית מרגע הופעתם בעולם, משפחת היונקים דוגלת בניהול יחסים קרובים עם המשפחה, או לכל הפחות עם האם המניקה את גוריה בראשית חייהם. לצד ההזנה העמוקה, תהליך ההנקה מקיים אינטימיות רבה מול גופה של האם ולפעמים גם גופם של האחים האחרים. בנוסף להנקה, הגור מתפתח בזכות יכולתו להתבונן בהתנהלותה של האם ולקבל ממנה דוגמה אישית. גם בעלי חיים סוליטרים זקוקים להכוונה הורית זו בראשית חייהם. בטבע, בעלי חיים ממשפחת היונקים שנזנחו על ידי אימם לא יצליחו לשרוד את שלב הגורות בכוחות עצמם.

חיות עוצמה – בעלי החיים בתרגול השאמני

במסגרת התרגול השאמני, בעלי החיים השונים מייצגים תבניות אנרגיה ייחודיות שמרכיבות את תודעתנו השלמה. בזכות עבודה ישירה עם ייצוגיהם של בעלי חיים שונים, נוכל להעמיק בהבנתנו את עצמינו ואף לקבל ריפוי והדרכה מנשמתנו. תרגול זה מכונה "עבודה עם חיות כוח".

היות ובני האדם מהווים חלק ממשפחת בעלי החיים, קל ונגיש עבורנו לקבל אינפורמציה דרך תבניות המקיימות קרבה גנטית אלינו. לכן, חלק מהתקשורת שנחווה במסעות השאמניים תיערך מול רוחות המתגלמות בדמותם של בעלי חיים. רוחות נבונות אלו מהוות את התודעה הקולקטיבית של בעל חיים מסוים והתקשורת עימן מתאפשרת בהדרכת תודעת האדמה.

הרוח אינה מתקשרת אתנו דרך מילים, אלא על ידי סמלים וסימנים. כל חיה מייצגת סמל עשיר, המקיים רבדים רבים. על מנת לזכך את מסריה הספציפיים של החיה עבורנו, עלינו להתבונן בה דרך שני מסננים. דרך מבט אובייקטיבי, נוכל ללמוד אודות הרגליה והתנהלותה בטבע. בעזרת פרספקטיבה סוביקטיבית, נוכל להכיר במשמעות המיוחדת של בעל החיים עבורנו ובאופן בו הוא מפעיל אותנו רגשית. בזכות השילוב בין שני המסננים הללו, נוכל להבין מהם מסריה של החיה עבורנו – מה הרוח מנסה להעביר לנו.

4 סוגים של חיות עוצמה

חיות הטוטם

העבודה עם חיות הטוטם עוזרת לנו להבין את עצמינו – איך אנחנו בנויים, מהם הצרכים הבסיסיים שלנו, מה אנחנו באמת רוצים ומהם הכישרונות המולדים שלנו.

ברמה הכוללת, כל תודעה כוללת את כל סך תבניות האנרגיה. בהתאם לכך, כל אדם מנהל קשר וחיבור עם כל סך החיות. אך כאינדבידואלים, לכל אדם ייחודי ישנן מספר חיות שתבניות האנרגיה שהן מייצגות דומיננטיות במיוחד במערכת שלו. חיות אלו מכונות "חיות טוטם".

בתחילת תהליך ההתעוררות שלנו, נפתח בפנינו מסע המכוון אותנו אל גילוי חיות הטוטם שלנו. לרוב, יהיה מדובר בחיות שאנו חווים כלפיהן תחושת חיבור ומשיכה עזה במשך שנים רבות. באמצעות חקירת עולמן והרגליהן של חיות הטוטם שלנו, נוכל להעמיק את חיבורינו אל המהות השלמה והיציבה שלנו.

למרות שבדרך כלל תהיה לאדם יותר מחיית טוטם אחת, תמיד תתקיים חיה מסוימת שתחושת הקשר והחיבור אליה תורגש באופן משמעותי יותר בהשוואה לאחרות. את החיה הזו אכנה "חיית הטוטם המרכזית". חיית הטוטם המרכזית מייצגת את סך תבנית האנרגיה שלנו, את המהות של מי שאנחנו בעולם הגשמי ובעולם הרוחות.

לרוב, חיית הטוטם המרכזית מלווה אותנו לאורך תקופות ארוכות מאוד. אף על פי כן, היא עשויה להשתנות במהלך תהליך ההתבגרות והצמיחה שלנו. כשאדם חווה שינוי עמוק ומהותי, זה הך הגיוני שיזדקק לייצוג סמלי שונה.

טרם היציאה למסע שאמני או פתיחת תהליך ריפוי, מומלץ מאוד להתחבר באופן אקטיבי לחיית הטוטם המרכזית שלנו. בזכות החיבור אליה, נוכל ליהנות מאיזון ויציבות פנימיים. לשם כך, נוכל לדמות את גופינו הופל לגוף החיה, את גופינו נעטף בלבוש התואם את מופע החיה או לדמות את דמות החיה מלווה אותנו לאורך התהליך.

העמקת הקשר עם חיות הטוטם שלנו

על מנת לקבל ריפוי והדרכה מחיות הטוטם שלנו, חשוב להנכיח את חיבורינו איתן. הנכחה זו משולה לשליחת כוונות טובות לרוח המייצגת את התודעה הקולקטיבית של החיה. בזכות שליחת כוונה זו, מתהדקים חיבורי האהבה ביננו לבין התודעה הקולקטיבית של החיה.

על מנת להנכיח את חיבורינו עם חיית הטוטם המרכזית או עם כל קבוצת חיות הטוטם שלנו, חשוב לפנות אליהן בתפילה ולהודות להן על שהן הולכות לצידנו. בנוסף, מומלץ להכניס למרחב שלנו את ייצוגן הסמלי – ציור, תמונה, פסל או בובה של החיות.

לחצו כאן למידע נוסף על חיות טוטם

חיות המסע – מדריכות רוחניות

בתחילת תרגול היציאה למסעות שאמניים, נפגוש את החיה המדריכה אותנו. במהלכם, היא תעניק לנו ליווי, הגנה והדרכה. לעיתים קרובות, החיה המדריכה תהיה לאחת מחיות הטוטם שלנו. בתחילת תרגולינו, סביר שנפגוש את אותה החיה שוב ושוב. ככל שנמשיך לתרגל, ייתכן שנפגוש ונעבוד עם חיות מדריכות נוספות. בכל פעם שנצא למסע בליוויה של חיה מסוימת, הקשר שלנו עם רוח החיה יעמיק ויהפוך להיות קרוב וחברי. לפעמים, נרצה לצאת למסע שאמני רק על מנת להתייעץ עם חיית המסע או פשוט לבלות במחיצתה. העבודה היומיומית עם חיות המסע שלנו תחבר אותנו לקול ההדרכה הפנימית שלנו.

חיות מסר

חיות המסר מגיעות לחיינו על מנת להגיש לנו מסר או הדרכה ספציפיים ונקודתיים. לרוב, המסר מדריך אותנו ללמוד ולעגן בחיינו את אחת ממיומנויותיה של החיה. חיות מסר יכולות להגיע במהלך מסעות שאמנים. אך לרוב, נפגוש אותן במסגרת המציאות הגשמית. דוגמה אידאלית למפגש עם חיית מסר היא מצב בו אנו פוגשים באותה החיה בכל יום. במצבים מסוימים, נפגוש בחיה על ידי הופעתה הפיזית בחיינו. במצבים אחרים, נפגוש בסמלים הכוללים את החיה. למשל, נראה את החיה בשלטים, הדפסים על חולצות, מדבקות, סרטים או סדרות טלוויזיה. כאשר חיית מסר מגיעה לדרכנו, עלינו להכיר בהופעתה ולזקק את המסר הסמלי שלה. מה החיה מעוררת בכם? לרוב, המסר של החיה מנחה ללמידה מהתנהלותה. להבדיל מחיות הטוטם, חיות המסר אינן מלוות אותנו לאורך כל החיים. לאחר שמילאו את תפקידן, אנו מפסיקים לפגוש בהן. העבודה היומיומית עם חיו מסר תקדם את התפתחותנו לשלב הבא בנתיב חיינו. כל חיית מסר מאפשרת מעין "שדרוג", הנובע מפתיחת התודעה למסר חדש.

חיות צל

חיות הצל מייצגות תבניות-אנרגיה שאנו חוששים להכיר בקיומן במציאות או בתוכנו. בהתאם לכן, המפגש איתן במהלך המסע השאמני יעורר בנו פחד עז. לעיתים קרובות, חיית הצל תהיה חיה שמעוררת בכם פחד או גועל גם במסגרת המציאות הארצית. חיית הצל מביאה איתה אתגר, הזדמנות להפגין אומץ ולחצות מחסומים הפנימיים. בצדו השני של הפחד, חיית הצל עשויה לחשוף בפנינו כוח אדיר שבכוחנו לגלות בתוך עצמינו. בזכות ההסכמה לפגוש ולקבל אותה, נוכל לצמוח אל השלב הבא באבולוציה שלנו. בחלק מהמקרים, תהליך קבלתה של חיית הצל יגלה כי תמיד הייתה לאחת מחיות הטוטם שלנו. עבודה עם חיית הצל שלנו תאפשר לנו מפגש מלא בחמלה עם תכנים כואבים. כך, היא תקדם שלום פנימי המושג בזכות שטיפת הצללים באור המודעות והחמלה.

חיות עוצמה – דרכים לקבל את ריפויין

חיות עוצמה – לחקור לעומק על הרגלי והתנהלות החיה בטבע

השעות בהן היא פעילה, תנועתה הייחודית, מזונה, הרגלי הצייד שלה, מבנה המשפחה שלה, האופן בו היא מגדלת את צאצאיה, קצב תנועתה, חושיה המפותחים, הקשר שלה לאלמנטים אחרים בטבע (מים, צמחייה, אדמה, אוויר) ועוד.

חיות עוצמה – דימוי החיה פוסעת לצדנו

לראות בעיני רוחנו את דמותה של החיה צועדת לצדנו, מגנה עלינו ומנחמת אותנו במהלך היום.

חיות עוצמה – להתחקות אחר תנועת החיה 

לתרגל את תנועת החיה. להקדיש זמן בו נתמסר להתחקות אחר תנועת החיה, מתוך כוונה לעגן את האנרגיה שלה בגופינו. להביא אלמנטים מתנועתה של החיה לשפת הגוף שלנו ביומיום.

חיות עוצמה – להיות החיה

לצאת למסע שאמני בדמיון מודרך, במהלכו אנו מתקיימים בתור חיית העוצמה שלנו. במסע המסע, נוכל לרבוץ כמוה על האדמה, לשחות כמוה במים, לצוד ולאכול כמוה ולחוות אינטראקציה קהילתית עם בני מינה. זהו תרגול מחזק ומרפא מאוד.

חיות עוצמה – ערוץ יוטיוב מומלץ

אני ממליצה בלב שלם על עמוד היוטיוב של ג'ורדנה ואן. ג'ורדנה היא מרפאה ומתרגלת שאמניזם המתמחה בעבודה עם חיות עוצמה. ג'ורדנה עורכת מחקר מעמיק אודות ייצוגיי החיות השונות ומלמדת אודותיהן באופן מעמיק וקרוב לחיים.

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר