משיכת שמן (Oil Pulling)

משיכת שמן (Oil Pulling) הוא תרגול שמקורו ברפואת האיורוודה (רפואה הודית עתיקה). מזה אלפי שנים, בני אדם נעזרים במשיכת שמן על מנת לשפר את בריאות חלל הפה, לרפא את גופם ולהיטהר מרעלים. במאמר זה, אציג בפניכם את העקרונות שמאחורי השיטה ואנחה אתכם ליישמה בצורה נכונה.

יעילות משיכת השמן

ההסבר המדעי מאחורי יעילות השיטה הנו ההכרה בכך ששומן נצמד לשומן. גופינו אוצר בתוכו רעלים משני סוגים שונים – מסיסי מים ומסיסי שמן. הרעלים מסיסי השמן הנם קשים יותר לטיהור. הכנסת שמן ממקור חיצוני וערבובו ברוק מסייעת לגוף בשחרורם של רעלים אלו.
השמן ממיס את הרעלים וסופג אותם אל תוכו. עם הוצאתו החוצה מהגוף – יוצאים גם הרעלים שספג.

בעקבות זאת, יישום שיטת משיכת השמן תתמוך בריפוי ובמניעה של בעיות בריאות רבות. למשל – כאבי ראש כרוניים, בעיות נשימה, סינוסיטיס, אלרגיות, מחלות עור דלקתיות, דלקות פרקים, מחלות לב וכלי דם, סכרת, חוסר איזון הורמונלי ועוד.

משיכת שמן וריפוי חלל הפה

לצד טיהור הרעלים, השמן מחטא את חלל הפה בזכות תכונותיו האנטי-בקטריאליות.
בנוסף, חשוב לציין שכמו כל התאים, גם תאי חיידקים ובקטריות מוקפים בממברנה ליפידית (קרום שומני). בזכות זאת, גם הם נצמדים ונטמעים בשמן.
השיטה מומלצת מאוד עבור ריפוי מניעת בעיות שונות בחלל הפה: דלקות חניכיים, נסיגת חניכיים, כאבי שיניים, ריח רע מהפה ובעיות דנטליות נוספות. בנוסף, בכוחה אף לתרום בהלבנת השיניים ובניקוי אבנית. לעיתים קרובות, מורגשת הקלה כבר לאחר שבועיים של יישום.

שמנים מומלצים עבור משיכת שמן

עבור יישום השיטה, יש להשתמש בשמן בכבישה קרה  בלבד. באופן מסורתי, משתמשים בשמן שומשום, שמן חמנייה ושמן קוקוס. מבין השלושה, שמן קוקוס אורגני בכבישה קרה ניחן בתכונות האנטי-בקטריאליות העוצמתיות ביותר.

יישום משיכת השמן

בכל בוקר, לפני צחצוח השיניים ואכילת הארוחה הראשונה, יש לגרגר 1-2 כפיות שמן למשך 5-20 דקות. מומלץ לגרגר את השמן לזמן רב ככל הניתן.
קל ופשוט לגרגר את השמן לצד ביצוע מטלות הבוקר שלכם.
במהלך הגרגור, יש לערבב את השמן ברוק ולהזרים אותו אל כל חלל הפה. הקפידו על תנועות עדינות (גרגור חזק עלול להכאיב). כשתסיימו, מומלץ לירוק את השמן באסלה (ולא בכיור).

מומלץ במיוחד לבצע את התרגול בשעות הבוקר, במהלכן גופינו מנקה רעלים בכמות יתרה. סיבה נוספת לכך היא שחלל הפה מכיל כמות רבה יותר של בקטריות בבוקר.
אם לא תספיקו לגרגר את השמן בבוקר, באפשרותכם לעשות זאת גם מאוחר יותר. במצב זה, יש להקפיד לגרגר על קיבה ריקה (כ-3 שעות לאחר הארוחה).

משנה זהירות

היות והשמן סופח רעלים, חיידקים ובקטריות – חשוב להימנע מבליעתו במהלך הגרגור. אם תרגישו כי השמן מחלחל לגרונכם, תרקו אותו ונסו לגרגר כמות קטנה יותר.

סיכום

תרגול משיכת שמן הנו תרגול עתיק המבוסס על גרגור שמן בכבישה קרה. התרגול מסייע בטיהור הגוף מרעלים, חיידקים ובקטריות. בעקבות כך, ניתן להיעזר בו עבור תהליכי החלמה ממחלות כרוניות או לשם ריפוי החניכיים וחלל הפה.  עבור הטמעתו בשגרת הבוקר שלכם, אמליץ להניח כף וצנצנת שמן לצד הכיור. מאחלת לכם יישום נעים ואפקטיבי!

מידע נוסף

סרטון בנושא משיכת שמן

באהבה,
איילה אריאל
נטורופתית ומטפלת בהילינג בחולון

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר