תרופות פסיכיאטריות טבעיות

בימינו, תרופות פסיכיאטריות נרשמות ללא הרף. אינספור אנשים מוצאים את עצמם נוטלים תרופות כגון "קלונקס", "ובן" או "ציפרלקס" למשך שנים ארוכות. החיים אינה משוואה קלה לפיצוח, וזה רק הגיוני שרבים מאתנו יבקשו לעצמם אמצעים להקלה ואיזון רגשי. לרוב, הפסיכיאטר יהווה את התחנה הראשונה בה יבקרו אלו מכם הסובלים ממצוקות נפשיות. לכן, חוויתי צורך עז לספר לכם אודות תרופות פסיכיאטריות טבעיות.

במאמר זה אגע בשני צמחי מרפא שפעילותם זכתה להכרה ממשית על ידי הרפואה הקונבנציונלית. כיום, צמחי מרפא אלו נמכרים כתרופות מרשם פסיכיאטריות.

המאמר מוגש כשירות לציבור ואינני מקבלת כל תגמול על פרסומו. אם תתעניינו באחת מהתרופות שיצוינו, יהיה עליכם לבקש מהפסיכיאטר או מרופא המשפחה שלכם מרשם עבורן. 

התבוננות על תרופות פסיכיאטריות

נושא התרופות הפסיכיאטריות הנו שנוי במחלוקת בעיני רבים. במצבים מסוימים, הן נחוות בעיני המטופל כגלגל הצלה ממשי. בכוחן לפתוח צוהר להווה חדש וללמד את המטופל על החיים שמחוץ לדיכאון או החרדה. מסיבה זו, ישנם אשר בוחרים ליטול אותן לאורך חיים שלמים. לעיתים קרובות מאוד, מטופלים שעברו טיפול פסיכולוגי מוצלח אשר הפחית את הסימפטומים שלהם בוחרים להפסיק ליטול את התרופה. במצב זה, עליהם להיעזר בליווי פסיכיאטרי המנחה אותם כיצד להוריד את מינונה בהדרגתיות עד להפסקתה המוחלטת.

מאידך, חשוב לקחת בחשבון גם את צדו השני של המתרס. אנשים רבים מדווחים על בעיות הנוגעות לשימוש בתרופות הפסיכיטריות –

תופעות הלוואי

לתרופות פסיכיאטריות רבות ישנן תופעות לוואי העלולות להוריד מאוד את איכות חייו של המטופל.
תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן השמנה, ירידה בחשק ובתפקוד המיני, כאבים ושינויים באיזון המלחים בגוף.
תהליך מציאתה של התרופה המתאימה עשוי להיות ממושך וסיזיפי.

התמכרות

מרבית התרופות הפסיכיאטריות הנן בעלות השפעה ממכרת.

העדפה אישית

ישנם אנשים רבים המסרבים ליטול תרופות פסיכיאטריות בשל השקפת עולמם.

יתרונות התרופות הפסיכיאטריות הטבעיות

במידה והתרופה הטבעית תתאים, המטופל יקבל מענה לסיבת פנייתו ללא תופעות לוואי חריפות, ללא התמכרות ומבלי להיחשף לחומרים כימיים.
מסלול טיפולי שכזה הנו אידאלי עבור אדם המבקש פתרון טבעי, אך עודנו חפץ בחותמת הרפואה הקונבנציונלית.

התרופות הפסיכיאטריות הטבעיות בישראל

"לשיאה" / שמן לבנדר ייחודי (Silexan)

התרופה "לשיאה" היא תרופת מרשם טבעית המיועדת לטיפול בחרדה.
ה"לשיאה" מכילה Silexan, שמן לבנדר שהוכן בשיטה ייחודית ונלקח בקפסולות של 80 מ"ג. מינון התרופה הוא 80-160 מ"ג, כלומר, כמוסה או שתיים ביום.

השפעת התרופה נבדקה בשבעה מחקרים קליניים שונים, חמישה מהם בחנו את השפעתו לתקופה של בין 5 ל-10 שבועות. במחקרים נבדקה השפעת הסילקסאן על רמות החרדה.

המשתתפים במחקר היו מטופלים הסובלים מהפרעת חרדה כללית (GAD) ומהפרעת חרדה תת-ספית.
בסיום המחקרים נמצא שהמשתתפים בקבוצת הסילקסאן חוו ירידה משמעותית בהרבה ברמות בחרדה בהשוואה לקבוצת הפלסיבו. בנוסף, חלק מהמשתתפים בקבוצת הסילקסאן דיווחו גם על ירידה בדיכאון, שיפור איכות השינה, הפחתת תלונות סומטיות ועל עלייה באיכות החיים.

לרוב, ההשפעה נוגדת החרדה של הסיליקסאן מורגשת לאחר כשבועיים. הוא נטול תופעות לוואי, למעט תלונה נדירה על גיהוקים בטעם של לבנדר. בנוסף לכך, הוא אינו ממכר כלל.

ניתן להשיג את הסיליקסאן על ידי מרשם ייעודי שיינתן על ידי פסיכיאטר או רופא אחר.

בנוסף, ניתן להזמין מחו"ל את המוצר CALM-AID של חברת NATURE'S WAY. מדובר במוצר זהה ל"לשיאה", גם הוא מוכר ומומלץ על ידי פסיכיאטרים מארה"ב. לשם כך, תוכלו להיעזר בקישור הזה. 

מספר גולשות שאלו אותי האם "לשיאה" בטוחה במהלך הריון והנקה. לצערי, חסרים נתונים לגבי הנושא.

"רמוטיב" / תמצית היפריקום

התרופה "רמוטיב" היא תרופת מרשם טבעית המיועדת לטיפול בדיכאון קל עד בינוני ולייצוב מצב-הרוח.
ה"רמוטיב" מכיל תמצית של צמח ההיפריקום והמינון המומלץ שלו ליום הוא 500 מ"ג (ניתן לבחור האם ליטול כמוסה אחת של 500 מ"ג או שתי כמוסות של 250 מ"ג ביום). לרוב, השפעתו מורגשת לאחר שבועיים ומעלה.

מנגנון הפעולה המדויק של ההיפריקום עדיין אינו ברור. נכון להיום, מסיקים כי הוא ניחן ביכולת לעכב ספיגה חוזרת של סרוטונין, נוראפינפרין ודופאמין במוח. נכון להיום אסור למכור אותו ללא מרשם בארץ, אך ניתן להזמינו מח"ול.

על צמח ההיפריקום נערכו 27 מחקרים קליניים (בכולם יחד השתתפו כ-3,800 מטופלים), במהלכם השוו בינו לבין תרופות ממשפחת SSRI.
במחקרים עלה כי השפעתו האנטי-דכאונית של ההיפריקום דומה להשפעת התרופות. בנוסף, נמצא כי יותר מטופלים מקבוצת ההיפריקום בחרו להמשיך בטיפול, ככל הנראה בגלל שכמעט ולא חוו תופעות לוואי.

למרות השפעתו המוכחת בטיפול בדיכאון קל עד בינוני, חשוב לציין כי לא נערכו מחקרים על שימוש של מעל 3 חודשים בצמח. בנוסף, טרם הובהר האם ההיפריקום יעיל במצבים של דיכאון חריף ובמצבי אובדנות.

תופעות הלוואי של ההיפריקום אינן חמורות, אך עדיין חשוב לדעת עליהן לפני הנטילה.
צמח זה מגביר את רגישות העור לשמש. הדבר עשוי לגרום לפיגמנטציה ואף לפריחה דמויית כוויה. לכן, חשוב מאוד להשתמש במקדם הגנה בעת החשיפה לשמש כאשר נוטלים אותו באופן קבוע.
תופעות לוואי נדירות נוספות של הצמח הן כאבי בטן, יובש בפה, סחרחורות ופריחה עורית. לרוב, תופעות לוואי אלו הן קלות והן נוטות לחלוף במהרה.

חשוב מאוד לדעת שבדומה לתרופות SSRI, גם את ההיפריקום אסור לשלב עם חומרים פסיכו-אקטיביים לסוגיהם (למשל, DMT ופסילוסיבין).

נעים להכיר – זעפרן איראני

הגילוי אודות התרופות הפסיכיאטריות הטבעיות מרגש אותי מאוד. בזכותן, מטופלים רבים יותר זוכים לטיפול התואם את השקפת עולמם. מאידך, אל לנו לשכוח שלצד ההיפריקום ושמן הלבנדר, ישנם עוד עשרות צמחי מרפא שהוכחו כיעילים בטיפול בדיכאון וחרדה. כיום, הבולט מבניהם הוא הזעפרן האיראני המופק מפרחי הצמח Crocus sativus.

השפעת הזעפרן נבדקה במהלך 6 מחקרים. במהלכם, הזעפרן הוכח כיעיל בטיפול בדיכאון קל עד בינוני. בעתיד הקרוב, תיבדק השפעתו בטיפול בדיכאון קשה. לצמח ישנו טווח פעולה רחב הכולל השפעות מגוונות – העלאה של רמות הסרוטונין, הגנה על מערכת העצבים ופעילות נוגדת דלקת ונוגדת חמצון. השפעת הזעפרן מורגשת מהר יחסית, לאחר כשבועיים של שימוש. לרוב, נטילתו נטולת תופעות לוואי.

ישנם שני מיני זעפרן הנמצאים בשימוש – זעפרן איראני וזעפרן ספרדי. זעפרן איראני עשיר יותר ברכיבים הרלוונטיים ולכן מומלץ יותר לצריכה. בדומה להיפריקום, גם את הזעפרן אסור לשלב עם עם חומרים פסיכו-אקטיביים. חשוב להימנע מהשימוש בו כאשר נוטלים תרופות פסיכיאטריות אחרות.

חברת נייצ'רספרו מציעה מוצר זעפרן איראני איכותי בשם "זעפרן-אינסייד".
קוד הקופון ayalari30 יקנה לכם 30% הנחה ומשלוח בחינם עד לפתח ביתכם.
ניתן לרכוש את הזעפרן באתר הרשמי של נייצ'רספרו, בלחיצה על קישור זה.

לסיכום

במאמר זה התייחסנו ל-3 צמחי מרפא שהוכחו מחקרית כיעילים בטיפול בדיכאון וחרדה – שמן לבנדר בריכוז פטנטי, תמצית היפריקום ותמצית זעפרן. שתי הראשונות הוכרו על ידי משרד הבריאות, וכיום הן מהוות כתרופות פסיכיאטריות טבעיות שניתן לרכוש במרשם.

אם מצבכם אינו אקוטי, אני ממליצה לכם מאוד להתנסות לפחות באחת מהן לפני תחילת הטיפול התרופתי הקונבנציונלי. מי יודע – אולי היא תאפשר לכם בדיוק את ההקלה המיוחלת. לרוב, הפסיכיאטרים אינם טורחים להציע את האלטרנטיבות הצמחיות. לכן, חשוב לציין בפניהם את רצונכם להתנסות בתרופה טבעית.

זכרו כי על מנת לחוות ריפוי שורשי בבריאות הנפש, חשוב לעבור ליווי אצל מטפל מוסמך שמתאים לכם.

דיסקליימר

לשם הדיוק והזהירות, מומלץ להגיע לפגישה פרטנית אצל נטורופת מוסמך או הרבליסט קליני לפני תחילת השימוש בכל תוסף תזונה. אם אתם כבר נוטלים תרופות פסיכיאטריות, הימנעו משילוב צמחי מרפא ללא עדכונו של הפסיכיאטר המלווה אתכם.

חשוב לזכור כי בנוסף לצמחי המרפא שצוינו במאמר, ישנם צמחי מרפא רבים אחרים שהוכחו כיעילים לשם חיזוק נפשי. לעיתים קרובות, נטילה של פורמולת צמחים שהותאמה במיוחד עבורכם מתגלה כיעילה יותר מנטילת צמח בודד.

רוצים להתייעץ איתי? (:

אם הצורך שלכם מסתכם בהתאמת תוספי תזונה, אני מציעה שירות ייעוץ ממוקד לצורך מטרה זו.
במהלכו – אשמע אודות הצורך שלכם, אתבונן בבדיקות הדם שלכם, אתאים עבורכם תוספי תזונה ואדריך אתכם בדיוק כיצד ליטול אותם.
הייעוץ נערך בשיחת וידאו, עלותו 150 ש"ח והוא אורך שעה שלמה.
אם תתעניינו בכך, שילחו לי הודעה למספר 050-9266692 ואשמח לקבוע אתכם (:

תודה על עניינכם במאמר שלי!
מאחלת לנו ימים טובים ושקטים,

איילה אריאל
נטורופתית ומטפלת בהילינג בקליניקה פרטית בחולון

קישורים מומלצים

המחקרים שבוצעו על ההיפריקום
המחקרים שבוצעו על הסיליקסאן (שמן הלבנדר)
מידע בנושא שמן הלבנדר
המחקרים שבוצעו על הזעפרן
קישור לרכישת סילקסאן דרך IHERB
קישור לרכישת היפריקום דרך IHERB

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר