תרופות פסיכיאטריות טבעיות

תרופות פסיכיאטריות טבעיות

בימינו, תרופות פסיכיאטריות נרשמות ללא הרף ואינספור אנשים מוצאים את עצמם נוטלים תרופות כגון "קלונקס", "ובן" או "ציפרלקס" למשך שנים ארוכות. החיים אינה משוואה קלה לפיצוח, ורבים מוצאים את עצמם זקוקים להקלה. לרוב, הפסיכיאטר יהווה את התחנה הראשונה בה יבקרו אלו מכם הסובלים ממצוקות נפשיות. לכן, חוויתי צורך עז לספר לכם אודות תרופות פסיכיאטריות טבעיות.

במאמר זה אגע בשני צמחי מרפא שפעילותם זכתה להכרה ממשית על ידי הרפואה הקונבנציונלית. כיום, צמחי מרפא אלו נמכרים כתרופות מרשם פסיכיאטריות.

התבוננות על תרופות פסיכיאטריות

נושא התרופות הפסיכיאטריות הנו שנוי במחלוקת בעיני רבים. במצבים מסוימים, הן נחוות בעיני המטופל כגלגל הצלה ממשי. בכוחן לפתוח צוהר להווה חדש וללמד את המטופל על החיים שמחוץ לדיכאון או החרדה. מסיבה זו, ישנם אשר בוחרים ליטול אותן לאורך חיים שלמים. לעיתים קרובות מאוד, מטופלים שעברו טיפול פסיכולוגי מוצלח אשר הפחית את הסימפטומים שלהם בוחרים להפסיק ליטול את התרופה. במצב זה, עליהם להיעזר בליווי פסיכיאטרי המנחה אותם כיצד להוריד את מינונה בהדרגתיות עד להפסקתה המוחלטת.

מאידך, חשוב לקחת בחשבון גם את צדו השני של המתרס. אנשים רבים מדווחים על בעיות הנוגעות לשימוש בתרופות הפסיכיטריות –

תופעות הלוואי

לתרופות פסיכיאטריות רבות ישנן תופעות לוואי העלולות להוריד מאוד את איכות חייו של המטופל.
תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן השמנה, ירידה בחשק ובתפקוד המיני, כאבים ושינויים באיזון המלחים בגוף.
תהליך מציאתה של התרופה המתאימה עשוי להיות ממושך וסיזיפי.

התמכרות

מרבית התרופות הפסיכיאטריות הנן בעלות השפעה ממכרת.

העדפה אישית

ישנם אנשים רבים המסרבים ליטול תרופות פסיכיאטריות בשל השקפת עולמם.

יתרונות התרופות הפסיכיאטריות הטבעיות

במידה והתרופה הטבעית תתאים, המטופל יקבל מענה לסיבת פנייתו ללא תופעות לוואי חריפות, ללא התמכרות ומבלי להיחשף לחומרים כימיים.
מסלול טיפולי שכזה הנו אידאלי עבור אדם המבקש פתרון טבעי, אך עודנו חפץ בחותמת הרפואה הקונבנציונלית.

התרופות הפסיכיאטריות הטבעיות בישראל

"לשיאה" / שמן לבנדר ייחודי (Silexan)

התרופה "לשיאה" היא תרופת מרשם טבעית המיועדת לטיפול בחרדה.
ה"לשיאה" מכילה Silexan, שמן לבנדר שהוכן בשיטה ייחודית ונלקח בקפסולות של 80 מ"ג. מינון התרופה הוא 80-160 מ"ג, כלומר, כמוסה או שתיים ביום.

השפעת התרופה נבדקה בשבעה מחקרים קליניים שונים, חמישה מהם בחנו את השפעתו לתקופה של בין 5 ל-10 שבועות. במחקרים נבדקה השפעת הסילקסאן על רמות החרדה.

המשתתפים במחקר היו מטופלים הסובלים מהפרעת חרדה כללית (GAD) ומהפרעת חרדה תת-ספית.
בסיום המחקרים נמצא שהמשתתפים בקבוצת הסילקסאן חוו ירידה משמעותית בהרבה ברמות בחרדה בהשוואה לקבוצת הפלסיבו. בנוסף, חלק מהמשתתפים בקבוצת הסילקסאן דיווחו גם על ירידה בדיכאון, שיפור איכות השינה, הפחתת תלונות סומטיות ועל עלייה באיכות החיים.

לרוב, ההשפעה נוגדת החרדה של הסיליקסאן מורגשת לאחר כשבועיים. הוא נטול תופעות לוואי, למעט תלונה נדירה על "גרעפסים" בטעם של לבנדר. בנוסף לכך, הוא אינו ממכר כלל.

ניתן להשיג את הסיליקסאן על ידי מרשם ייעודי שיינתן על ידי פסיכיאטר או רופא אחר. בנוסף, ניתן להזמין מחו"ל את המוצר CALM-AID של חברת NATURE'S WAY. מדובר במוצר זהה ל"לשיאה", גם הוא מוכר ומומלץ על ידי פסיכיאטרים מארה"ב.

"רמוטיב" / תמצית היפריקום

התרופה "רמוטיב" היא תרופת מרשם טבעית המיועדת לטיפול בדיכאון קל עד בינוני ולייצוב מצב-הרוח.
ה"רמוטיב" מכיל תמצית של צמח ההיפריקום והמינון המומלץ שלו ליום הוא 500 מ"ג (ניתן לבחור האם ליטול כמוסה אחת של 500 מ"ג או שתי כמוסות של 250 מ"ג ביום). לרוב, השפעתו מורגשת לאחר שבועיים ומעלה.

מנגנון הפעולה המדויק של ההיפריקום עדיין אינו ברור. נכון להיום, מסיקים כי הוא ניחן ביכולת לעכב ספיגה חוזרת של סרוטונין, נוראפינפרין ודופאמין במוח. נכון להיום אסור למכור אותו ללא מרשם בארץ, אך ניתן להזמינו מח"ול.

על צמח ההיפריקום נערכו 27 מחקרים קליניים (בכולם יחד השתתפו כ-3,800 מטופלים), במהלכם השוו בינו לבין תרופות ממשפחת SSRI.
במחקרים עלה כי השפעתו האנטי-דכאונית של ההיפריקום דומה להשפעת התרופות. בנוסף, נמצא כי יותר מטופלים מקבוצת ההיפריקום בחרו להמשיך בטיפול, ככל הנראה בגלל שכמעט ולא חוו תופעות לוואי.

למרות השפעתו המוכחת בטיפול בדיכאון קל עד בינוני, חשוב לציין כי לא נערכו מחקרים על שימוש של מעל 3 חודשים בצמח. בנוסף, טרם הובהר האם ההיפריקום יעיל במצבים של דיכאון חריף ובמצבי אובדנות.

תופעות הלוואי של ההיפריקום אינן חמורות, אך עדיין חשוב לדעת עליהן לפני הנטילה.
צמח זה מגביר את רגישות העור לשמש. הדבר עשוי לגרום לפיגמנטציה ואף לפריחה דמויית כוויה. לכן, חשוב מאוד להשתמש במקדם הגנה בעת החשיפה לשמש כאשר נוטלים אותו באופן קבוע.
תופעות לוואי נדירות נוספות של הצמח הן כאבי בטן, יובש בפה, סחרחורות ופריחה עורית. לרוב, תופעות לוואי אלו הן קלות והן נוטות לחלוף במהרה.

חשוב מאוד לדעת שבדומה לתרופות SSRI, גם את ההיפריקום אסור לשלב עם חומרים פסיכו-אקטיביים לסוגיהם (למשל, DMT ופסילוסיבין).

כמה מילים על רפואת הצמחים

אני שמחה ונרגשת מאוד מהכרתה של הרפואה הקונבנציונלית בפעילותם של צמחי-המרפא. כולי תקווה בכך שעם השנים, מדע הרפואה ייפתח מחדש לאינספור הפתרונות הצמחיים הנפלאים עליו התבסס בראשיתו.
עם זאת, חשוב להבין שכל צמחי המרפא בהם נעשה שימוש בנטורופתיה נבדקו מחקרית. ישנם עשרות צמחים שונים אשר הוכיחו יעילות יתרה בטיפול במצבי דיכאון וחרדה אשר ניתן להתאים באופן אישי עבור המטופל במהלך טיפול נטורופתי.

הבהרה חשובה

אני בהחלט מכירה בכך שהתרופות שהצגתי לא יתאימו לכל אדם. מאידך, אני בהחלט מעודדת אתכם לשאול את הפסיכיאטר האם ניתן להתחיל את הטיפול בתרופה טבעית ולהתחשב בשיקול דעתו.

נושא בריאות הנפש הנו רגיש ומורכב מאוד. במידה והנכם שוקלים להתחיל ליטול צמח כלשהו, אנא היוועצו ברופא או במטפל שלכם לפני כן. המידע נמסר לשם העשרה בלבד ואיננו מהווה המלצה.

קישורים מומלצים

המחקרים שבוצעו בתמצית ההיפריקום
המחקרים שבוצעו על הסיליקסאן (שמן הלבנדר)
מידע בנושא שמן הלבנדר
קישור לרכישת סילקסאן דרך IHERB
קישור לרכישת היפריקום דרך IHERB

באהבה,
איילה אריאל
נטורופתית ומטפלת בהילינג בקליניקה פרטית בחולון

אהבתם? העבירו את זה הלאה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

מתעניינים לגבי טיפול?

צרו קשר