שגרת השיער הטבעית שלי

בעשור האחרון, עברתי מסע מעניין בהקשר לשגרת טיפוח השיער. לא הקדשתי לו חשיבות רבה תוך כדי תנועה. באופן טיפוסי – כשבעיה נפתרת, היא מפסיקה להעסיק אותנו. לאחרונה נזכרתי בשנות נעוריי, במהלכן הייתי מתוסכלת מאוד מהשיער שלי. בורכתי בשיער עבה וגלי שפשוט לא ידעתי כיצד להתמודד אתו. בילדותי, השיער שלי היה חלק, בריא וקל לסידור. אך ככל שהתבגרתי, הוא נעשה יבש ונפוח. אני חושדת שלאורח החיים המערבי הייתה יד בכך. אוכל לא מזין, מוצרי שיער מתועשים ותספורות מורכבות הדורשות תחזוקה וחימום שוטף הן לא מתכון אידאלי לשיער ארוך ובריא.

לאורך שנותיי כנטורופתית ומתרגלת שאמניזם, השואפת לחיות חיים טבעיים ככל הניתן לי, למדתי כיצד להשיב לשיערי את החיות והברק שאבדו לו. כיום, שיערי רך, בריא ושופע יותר משהיה בכל חיי הבוגרים. אם את מתוסכלת משגרת השיער הנוכחית שלך, סובלת מנשירת שיער / שיער יבש או פשוט סקרנית לגבי ניהול שגרת שיער טבעית יותר, הפוסט הזה מוקדש לך.

כמה מילים על קדושת השיער

במסורות רבות, השיער מהווה סמל לעוצמה ולביטוי עצמי. בני האדם הנו המין היחיד המגדל שיער ארוך על הקרקפת, מיקומה של צ'אקרת הכתר. צ'אקרת הכתר היא המרכז האנרגטי העליון ביותר הנוכח בגוף, והיא מייצגת את חיבורינו לאחדות בין כל הקיים.

השיער בתרבות הילידית האמריקאית

ילידי אמריקה מקדשים את שיערם. על פי אמונתם, השיער הוא ביטוי של מהותם הרוחית, ובכוחו לצבור ידע ועוצמה. על פי אמונתם – ככל ששיערם ארוך יותר, כך גדלה קרבתם לאדמה.

ילידים אמריקאים רבים קולעים את שיערם בצמה. לרוב, כל השיער נקלע לצמה אחת, שתיים או שלושה. הצמה מייצגת שיתוף פעולה הרמוני בין ביטויי הטבע ובין רכיבי העצמי: גוף, תודעה ורוח. בזכות יכולתנו להתאסף יחד, אנו נעשים חזקים יותר. בזמן קליעת הצמה, ילידי אמריקה נושאים תפילה – חושבים מחשבות טובות. על פי אמונתם, תפילתם נשזרת בקשרי הצמה ומלווה אותם לאורך היום. לכן, הם לעולם לא יתנו לאדם זר, כזה שכוונותיו אינן ברורות, לקלוע את שיערם לצמה.

לרוב, ילידי אמריקה גוזרים את צערם רק בעקבות אבדן של אדם קרוב או חוויה טראומטית. כשהם מסתפרים, הם אינם משליכים את השיער, אלא מנהלים טקס מיוחד לשם הפרידה ממנו והשבת האנרגיה שלו לאדמה. חלקם מטהרים אותו בעשן מרווה, חלקם שורפים אותו וחלקם מניחים אותו בתוך עצים.

השיער והתרגול שלי

על פי הרפואה הסינית, השיער קשור באלמנט המים – המייצג ידע על זמני וחיבור אל כל רכיבי החיים. על פי המסורת האינדיאנית, השיער צובר את הידע שאנו לומדים. לאחר אחד מהטקסים השאמניים הראשונים שעברתי, הדרכותיי הרוחניות הנחו אותי לספר את שיערי כטקס המייצג השלה של תכני-עבר. על פי אמונתי, השיער עוסק בידי, תהליכי התפתחות, צמיחה והשלה. כשאנו מקדישים זמן עבור קידושו, עצם תרגול טיפוח השיער מסוגלת לפתוח צוהר לריפוי עמוק. בשגרת הטיפוח שלי, אני משתמשת רק ברכיבים טבעיים שהופקו מצמחים ומקפידה להודות לתודעת הצמחים על רפואתן הייחודית.

מטה, אזמין אתכם אל שגרת טיפוח השיער האישית שלי.

תזונה מזינה

ברמה הפשוטה ביותר, אנחנו מה שאנו אוכלים. על מנת לגדל שיער בריא, חשוב לצרוך מזון טבעי ועשיר. תזונה המבוססת בעיקרה על דגנים מלאים, קטניות, פירות, ירקות, אגוזים וזרעים מכילה וויטמינים (בעיקר ויטמינים מקבוצת B), מינרלים וחומצות שומן התומכים בבריאות השיער (והגוף כולו). מומלץ לשים דגש מיוחד על צריכת מזונות המכילים אבץ, החסר מאוד בתזונתנו וחיוני לבריאות השיער. למשל, כף של זרעי דלעת בכל יום. אם הנכם סובלים מנשירת שיער או שיער יבש, מומלץ מאוד לערוך בדיקת דם הכוללת ערכי ברזל, פריטין (מאגרי הברזל), ויטמין D וויטמין B12 ולהשלימם במידת הצורך.

התספורת הנכונה

ספרים רבים עורכים תסרוקות מדורגות וקשות לתחזוקה, הדורשות שימוש במחליקי שיער ותכשירים רבים. בזכות תספורת שמתאימה למבנה שיערכם, תוכלו להימנע מטיפולי חום ושימוש בכימיקלים שפוגעים בו בטווח הארוך. לשם כך, מומלץ לבטא בפני הספר שחשוב לכם שהתספורת לא תהיה תלויה בעיצוב או אפילו להגיע מראש לספר המתמחה בתספורות טבעיות הנערכות על שיער יבש.

במסעי האישי, מצאתי ששיערי הגלי והעבה מסתדר באופן המוצלח ביותר בתספורת ללא דירוג כלל. בזכות הארכת השיער, הוא מקבל משקל ונופל בנינוחות, מבלי להתנפח. תספורת כזו אינה דורשת הגעה לספר, אך חשוב לבצעה בחכמה. לשם כך, יש לצרוך מספרי שיער, היות ומספריים המיועדים לנייר פוגמים בקצוות. כל שיש לעשות הוא לבקש מאדם אמין בעל יד יציבה לחתוך את השיער בקו ישר כאשר הוא רטוב, וזה הכול. על מנת למנוע קצוות מפוצלים, מומלץ לגזור כסנטימטר אחת ל-3 חודשים. כשאני משתעממת מהשיער הארוך והחלק שלי, אני מוסיפה לו פוני ארוך או פוני צד כדי לתבל את העניינים.

שגרת שיער טבעית – שימון ועיסוי הקרקפת

שימון ועיסוי הקרקפת תומכך בניקויה, איזונה ועידוד צמיחת שיער חזק ובריא. מטה, אנחה אתכם צעד אחר צעד בתרגול טיפול שמן לשיער.

לשם קבלת תוצאות טובות, מומלץ לבצע את התרגול לפחות פעמיים בשבוע, בימים בהם חופפים את השיער. חשוב להשאיר את השמן על הקרקפת והשיער לפרק זמן שאינו מועט מחצי שעה ואינו רב מ-4 שעות. 

שמנים מתאימים לשימוש על השיער הם שמנים טבעיים בכבישה קרה, ובשום אופן לא שמנים מזוככים. למשל, שמני הבסיס שמן שקדים מתוקים, שמן אבוקדו, שמן זית, שמן קוקוס אורגני, שמן חוחובה, שמן ארגן ושמן קיק (היחיד שמיוצר בדחיסה ולא בכבישה קרה).

עבור בעלות השיער הדק והעדין, מומלץ להעדיף את שמן השקדים ושמן החוחובה. שמנים אלו הנם שמנים "קלים" שאינם מכבידים על השיער.

אני באופן אישי מעדיפה את שמן השקדים ושמן הקוקוס.

תחילה, תוכלו להתנסות במספר שמנים ולבחון מי מהם מביא לתחושה נעימה יותר. לאחר מכן, תוכלו להכין פורמולה – שילוב בין מספר שמנים. שני שמנים שאמליץ לכלול בכל פורמולה הם שמן קיק (שמן בסיס) ושמן רוזמרין (שמן אתרי), שני שמנים הידועים בהשפעתם המחזקת ומעודדת הצמיחה על השיער. שמנים אתריים אינם מגיבים טוב לפלסטיק, ולכן חשוב להשתמש בכלי זכוכית. לרוב, אני משתמשת בבקבוקון טפטפת (המקל את אפליקציית השמן על הקרקפת) או בקופסת זכוכית רחבה, בה אני טובלת את קצות אצבעותיי ומעסה את הקרקפת.

מתכון בסיסי לפורמולה:
5 טיפות שמן אתרי רוזמרין
כפית שמן קיק (מיוצר בדחיסה)
2 כפות משמן הבסיס שבחרתם

לרוב, אני משתמשת ב-2-4 כפות שמן בכל אפליקציה. ראשית, אני מורחת את הפורמולה על הקרקפת ומעסה אותה בעדינות במשך מספר דקות.. לאחר מכן, אני מורחת כף שמן נוספת על השיער עצמו – תחילה על הקצוות ולאחר מכן על מרכז השיער. אין צורך להשתמש בכמות גדולה יותר מכפי שתיארתי. השריית השיער בכמות גדולה של שמן אינה מיטיבה אתו ואף עלולה להזיק לו. .

עיסוי קרקפת

לאחר מריחת השמן, עסו את הקרקפת שלכן בקצות אצבעותיכן למשך 5 דקות. העיסוי מרגיע את מערכת העצבים ומעודד צמיחת שיער בריאה. ישנן 3 סוגי עיסוי קרקפת שחביבים עלי במיוחד – עיסוי מעגלי של אזור הרקות, העברת את כל האצבעות מקדמת הראש ועד לעורף או פשוט הנחה של כף יד פרוסה על כל אזור הראש.

לאחר העיסוי, הישארו עם השמן על השיער למשך בין 30 דקות ל-4 שעות – לא יותר ולא פחות מכך. אל תשנו עם השמן על ראשכן, הדבר עלול להזיק לשיערכן. לפחות בחלק מהזמן, מומלץ לחבוש כובע גרב רך המחמם את השמן ותומך בחדירתו לשיער.

שימון הגוף

הנחיה זו אמנם אינה קשורה בשיער, אך אני ממליצה עליה מאוד. לאחר מריחת השמן על הקרקפת והקצוות ועיסוי השיער, אני מורחת מעט מאותה הפורמולה על עור הגוף. אין צורך למרוח כמות גדולה. כשמורחים כמות קטנה, השמן אינו מכתים בגדים ורהיטים. לרוב, אני מסתפקת בטפטפת על כל יד ו-3 טפטפות על כל רגל. שימון הגוף מרכך את העור ומאפשר הזדמנות למתן עיסוי עצמי נעים ומפנק. בנוסף, שימון הגוף תומך בקרקוע ובחיזוק אלמנט האדמה.

שמפו טבעי וחפיפה נכונה

חפיפת שיער יומיומית מייבשת את השיער וכך מאיצה את שבירתו. לכן, מומלץ לחפוף את השיער אחת ל2-7 ימים, בהתאם לצורך שלכן. עבורי, המינון הנכון הוא אחת ל-3 ימים.
בימים בהן לא תחפפו את השיער, כדאי לעטוף את השיער בצעיף או כובע בד במהלך המקלחת. בזכות זאת, אדי המים לא יפגמו בנראותו.

במהלך החפיפה, חשוב למרוח את השמפו על השורשים בלבד, היות ומריחתו הישירה על קצוות השיער גורמת להן להתייבש. לאחר מכן, עסו את הקרקפת בעדינות בקצות האצבעות ושטפו את השיער במים. אל דאגה, השמפו שנשטף מהשורשים מספיק לשם ניקוי הקצוות.
אם שיערכן שומני מאוד, מומלץ לחפוף את השיער פעמיים בכל יום חפיפה – פעם אחת לשם ניקוי עודפי השומן ופעם שנייה לשם ניקוי ממשי של השיער.

אני חופפת את השיער בשמפו טבעי בלבד. בבחירת שמפו טבעי, בדקו את רשימת הרכיבים ובדקו שאינו מכיל sodium lauryl sulfate (SLS), sodium chloride ו-parabens.

לאורך השנים, התנסיתי במוצרי שמפו טבעי רבים. במהלכן, פיתחתי חיבה מיוחדת לשמפו של חברת אננדה, שמפו טבעי איכותי שמנקה את השיער היטב ומשאיר אותו רך ונעים.

שגרת שיער טבעית – שטיפת חומץ תפוחים

קונדישינר קונבנציונלי הוא בין מוצרי השיער המזיקים ביותר. בטווח הארוך, הקונדישינר גורם לנשירת שיער וגורם לתלות המעודדת יובש. למרות שישנן חברות טבעיות המייצרות מוצרי קונדישינר ומסכות שיער נהדרים (דוגמת אננדה ומיכל סבון טבעי), אני מעדיפה להשתמש בשטיפת חומץ תפוחים לשם ריכוך שיערי.

לחומץ התפוחים ישנה השפעה מיטיבה מאוד על השיער. הוא מרכך את השיער, מוסיף לו ברק, סוגר אותו ושומר עליו מפני שבירה. על מנת לבצע שטיפת חומץ תפוחים, הכינו כוס גדולה המכילה חומץ תפוחים ביחס של 1:8 לטובת המים. כלומר – אם הוספתם לכוס פקק של חומץ תפוחים, הוסיפו לה עוד 8 פקקי מים. ניתן להוסיף לרקיחה גם 2-5 טיפות שמן רוזמרין.

לאחר החפיפה, השרו את קצוות שיערכן בכוס למשך מספר רגעים, ולאחר מכן שפכו את תכולת הכוס על הקרקפת והשיער. השאירו את מי חומץ התפוחים על השיער למשך מספר רגעים ולאחר מכן שטפו את שיערכן במים. על פי המידע שאספתי, לא מומלץ לערוך את שטיפת חומת התפוחים יותר מ2-3 פעמים בשבוע.

סירוק השיער

כשהשיער רטוב, הוא רגיש מאוד ונוטה לשבירה. לכן, עדיף לסרק את השיער לפני החפיפה, בעודו יבש, ולסרק שוב כשהשיער מתייבש. אם שיערכן נוטה מאוד לקשרים (כמו שלי) תוכלו לסרק אותו בהיותו רטוב עם מברשת להסרת קשרים.

לאחר שפרמנו את הקשרים, מומלץ לסרק את השיער במברשת מיוחדת בעלת סיבי עץ. סיבי העץ סופגים את השמן הטבעי של הקרקפת ומעבירים אותו לקצוות השיער, הנוטים להתייבש ולהתפצל. כך, השימוש במברשת בעלת סיבי העץ תומך בבריאות ובהזנת השיער. בקישור זה, תוכלו להזמין את המברשת שאני משתמשת בה. 

שגרת שיער טבעית – תסרוקות מגנות

שינה בשיער פזור עלולה לפגוע בבריאות השיער בשל החיכוך התדיר עם המזרון.

לפני השינה, חשוב מאוד לאסוף את השיער בתסרוקת מגנה. למשל, צמה רופפת או "גולגול" רופף. על מנת לשמור על מראה השיער, מומלץ לסובב את השיער לפני קשירתו.

הימנעו משימוש בגומיות שיער הדוקות מדי, העלולות לפגוע בשיער. העדיפו סקראנצ'י רכה או גומיית כבל-טלפון. אם תרצו להגדיל ולעשות, תוכלו לקנות כובע כותנה רך ולכבוש אותו בשמן השינה.

תסרוקות מגנות יוכלו להגן על שיערכם גם בהלך היום. התסרוקת המגנה האולטימטיבית היא הצמה, על שלל גווניה. אם תרצו להכניס ממד רוחי לתסרוקת, תוכלו לערוך טקס קטן בו תברכו את עצמיכם במהלך קליעת הצמה, כך שהברכה תלך עמכם לאורך היום.

שגרת שיער טבעית – שטיפת השיער במים מסוננים

המים הקשים בהם אנו משתמשים בישראל מזיקים מאוד לבריאות השיער. אם הדבר אפשרי עבורכם, מומלץ מאוד להתקין מסנן מים במקלחת. אם לא, תוכלו לסכם את חפיפת השיער בשטיפתו על ידי מים מסוננים.

שגרת שיער טבעית – ניגוב בחולצת כותנה

בסיום המקלחת, נימנע מניגוב השיער במגבת. בד המגבת גס מאוד ועלול לפגוע בשיער. לחילופין, ננגב את השיער עם חולצת כותנה גדולה.

הזנה עדינה

אם שיערכן נוטה להיות יבש, מומלץ להוסיף לו הזנה עדינה. מאותו בקבוקון טפטפת בו השתמשנו לשימון הקרקפת, נמזוג מספר טיפות על כפות ידיים לחות. השיער שלי מגיע עד אמצע הגב ואני משתמשת ב-5 טיפות. לאחר מכן, נשפשף את ידינו ונלטף את השיער. נדלג על השורשים ונוסיף את השמן החל ממרכז השיער ובעיקר על הקצוות. במידה ושיערכן זקוק להזנה עמוקה יותר, העדיפו את שמן הארגן.

שגרת הטיפוח שלי

בחדר האמבטיה שלי תמיד תוכלו למצוא בקבוק טפטפת המכיל את מתכון השמן לקרקפת שהוצע מעלה, בקבוק זכוכית עם חומץ תפוחים ושמנים אתריים (הדס, רוזמרין ולבנדר בריכוז של 10%), כוס גדולה ובקבוק של ליטר עם מים מסוננים. בזכות היערכות מראש, קל ופשוט עבורי לתרגל את שגרת טיפוח השיער שלי.

החינה, אהובת נפשי

פוסט המוקדש לשגרת השיער שלי לא יהיה שלם ללא אזכורה של החינה. לפני הכול, החינה היא צמח מקודש המכניס לחיינו ברכה ועוצמה. ברמת הטיפוח, היא מזינה ומרפאה את סיבי השיער והקרקפת ומעניקה לשיער גוון אדמדם. לרוב, אני עורכת טיפול חינה אחת ל-4 חודשים.אם תרצו, תוכלו ללמוד על החינה והשימוש בה בלינק הזה. אם אתן חפצות להעניק לשיערכן הזנה עמוקה מבלי לשנות את צבעו, תוכלו להכין מסכה הכוללת אבקת קאסיה בלבד.

שגרת שיער טבעית – סיכום

בזכות ההרגלים הטבעיים שהצגתי, בריאות השיער שלי השתפרה פלאים. אני מזמינה אתכם לערוך את המחקר האישי שלכן ולבחון האם הכלים שהצגתי מיטיבים גם אתכן. אינני מאמינה שישנה שגרת שיער שנכונה עבור כולן. לכל אחת ישנו גוף ושיער ייחודיים, המחזיקים בצרכים ייחודיים. לכן, אני מפצירה בכן לעשות את המחקר האישי שלכן.

מטה, יצורפו קישורים לרכישת כל המוצרים עליהם המלצתי באתר IHERB.

מאחלת לכן זמן טיפוח אישי מזין ומפנק,
איילה אריאל,
נטורופתית והילרית.

סרטונים מומלצים:
שגרת השיער של "בית קטן על ההר"
שגרת השיער של "הרגלים טבעיים"

קישורים לרכישת המוצרים דרך IHERB:
*חומץ תפוחים אורגני
*שמן אתרי רוזמרין
שמני בסיס:
*קוקוס אורגני
*שקדים מתוקים
*קיק
*ארגן

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר