ל-גלוטמין לריפוי מערכת העיכול

חומצת האמינו ל גלוטמין היא בין חומצות האמינו הנפוצות ביותר בגוף האדם. היא מהווה כ-20% מסך חומצות האמינו בגופינו ו-60% מסך חומצות האמינו בשרירים. מדובר בחומצת אמינו לא-חיונית, כזו שבכוחו של גופנו לייצר בעצמו ללא תלות במקורות חיצוניים. דוגמאות למזונות המכילים גלוטמין הן קטניות, כוסמין, שעורה, כרוב, משחת מיסו ואצת ספירולינה.

ל-גלוטמין לוקחת תפקיד חשוב בתפקודן התקין של מערכת העיכול ומערכת העצבים, שתי מערכות המקיימות קשר הדוק זו עם זו. מערכת העיכול מכילה את מערכת העצבים המעית (Enteric Nervous System, ENS) המכונה "המוח השני". בהתאם לכך, כל אחת מהמערכות ניחנה ביכולת להשפיע ולאזן את חברתה.

ל גלוטמין ניחנה ביכולת לעבור את מחסום הדם-מוח. במוח, היא מומרת ל-2 מוליכים עצביים – חומצה גלוטמית הלוקחת חלק בייעול הזיכרון ותהליכי הלמידה וGABA האחראי להעלאת מצב הרוח וקידומה של תחושת רגיעה.

בהקשר העיכולי, ל גלוטמין תומכת בפעילותה התקינה של מערכת העיכול והמעיים בפרט. בזכות יכולתה לקדם את ייצורן של רקמות ריריות, היא מרפאה ומאחה את רקמת המעי ומטפלת בתסמונת המעי הדליף (Leaky gut syndrome), הקשורה בהתפתחותן של מחלות אוטו-אימיוניות רבות, דוגמת מחלת הפסוריאזיס.

בהתאם לכך, ל-גלוטמין תומכת באופן עקיף בבריאות העור. כל מחלת עור כרונית מתחילה בחוסר איזון של מערכת העיכול ומצבים רבים של מחלות עור כרוניות נובעים ממצב של מעיים חדירות, הגורמים לכך שחלבונים בלתי-מעוכלים עוברים מהמעי אל זרם הדם ויוצרים מצב של רעילות בדם, אותה הגוף נאלץ לפנות דרך העור.

תכונות מיטיבות נוספות של חומצת האמינו הן איזון חומציות הדם, חיזוק הכבד והעלאת רמות הגלוטטיון ותמיכה בפעולתה של מערכת החיסון.

מתי מומלץ לצרוך ל-גלוטמין?

אנשים בריאים אינם זקוקים לתיסוף של ל גלוטמין. כאמור, גופינו יודע לייצרה בעצמו. לעומת זאת, ישנם מצבים הדורשים מהגוף שימוש בכמויות אדירות של-גלוטמין בניסיונו לשוב לאיזון. מצבים אלו הם סטרס כרוני (הנפוץ מאוד בתרבותנו), מחלות כרוניות, דלקות, פציעות, כוויות, תהליכי החלמה מניתוחים, טיפולי כימותרפיה והקפדה על שגרת אימונים אינטנסיבית המתישה את הגוף. במצבים אלו, פעולתן של מערכות הגוף הזקוקות לחומצת האמינו לשם תפקודן התקין עלולה להינזק.

חסר בל-גלוטמין עשוי להתבטא בתסמינים עיכוליים, ירידה במצב הרוח, עייפות, בעיות קשב וריכוז, חולשה חיסונית, כמיהה למתוק ודילול של מסת השריר. במצבים אלו, עלינו לשקול ליטול ל-גלוטמין ממקור חיצוני.

לרוב, נדרשת נטילה של לפחות 5 גרם אבקת ל-גלוטמין ביום לכדי השגת שינוי ממשי. כמות זו ניתנת למדידה ע"י שימוש בכפית מטבח שטוחה.
במקרים מורכבים או כרוניים ניתן לצרוך חצי גרם של אבקת ל גלוטמין לכל 1 ק"ג ממשקל גופו של המשתמש (למשל – אדם השוקל 50 ק"ג יצרוך 25 גרם = 5 כפיות).

כאשר רוכשים את חומצת האמינו ל-גלוטמין בכמוסות, ההגעה לכמות המספקת הינה יקרה ובלתי נוחה. לכן אמליץ על רכישת ל-גלוטמין באבקה. האבקה נטולת טעם דומיננטי וניתן לצרוך אותה בקלות על ידי הוספתה לכוס מים.

ל-גלוטמין ואני

נטילת ל-גלוטמין הייתה לאחד מהצעדים המשמעותיים בתהליך ההחלמה שלי מתסמונת המעי הרגיש, ממנה החלמתי לחלוטין. מתוך רצון להעלות את המודעות ליתרונותיה של נטילת מגה-דוזות של אבקת ל-גלוטמין, נולד הפוסט הזה. גם בקליניקה, עלה בידי לחזות במקרי ריפוי מופתיים במצבים של בעיות עיכול כרוניות המושפעות ממתח נפשי מתמשך בעקבות נטילת כ-10 גרם (שתי כפיות) ביממה. חשוב לציין שאינני מוכרת אבקת ל-גלוטמין. מטה, תוכלו למצוא לינק לרכישה דרך האתר IHERB.

איזו אבקת ל-גלוטמין כדאי לצרוך?

משתלם מאוד לרכוש אבקת ל-גלוטמין דרך האתר IHERB. אם אינכם מכירים אותו, מומלץ לקרוא את מדריך ההזמנות.
אני ממליצה על מוצרי החברות Jarrow Formulas ו-EVLution Nutrition.

לא על הל-גלוטמין לבדו

אם הנכם סובלים מסטרס כרוני, בעיות עיכול או מחלות עור דלקתיות, כדאי שתשקלו להכניס את אבקת הל גלוטמין לפרוטוקול הטיפולי שלכם. הקפידו להתייעץ עם נטורופת לפני כל תחילת תוספי תזונה, על מנת להבטיח את התאמתם למצב הייחודי שלכם. זכרו כי לרוב, לא די בנטילת תוספי תזונה על מנת להחלים ממצבים מורכבים. לשם קידום החלמה שורשית, על תהליך הריפוי לכלול הקפדה על תזונה מותאמת אישית, הרגלי חיים מיטיבים ותהליך מודעות עצמית.

בברכת בריאות טובה,
איילה אריאל
נטורופתית מוסמכת ומתרגלת שאמניזם.

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר