כיצד לבחור שמן

צריכת שומן היא חיונית עבור גופנו – השומן תומך בבריאות מערכת העצבים והמערכת ההורמונלית, תורם ליציבות קרום התא ומסייע בספיגת ויטמינים מסיסי שומן (A,D,E,K). למרות זאת, חשוב שנדע לצרוך שומן ממקור איכותי ובכמות המתאימה עבורנו. לאורך השנים הבחנתי בהילה של בריאות האופפת את השמנים השונים ופגשתי אנשים המאמינים כי צריכה מרובה של שמן מסוים עשויה לרפא את חייהם. בעקבות הבלבול הרב שנוצר סביב הנושא, החלטתי לכתוב מאמר בו אדריך אתכם כיצד לבחור שמן. 

שמנים מול מזונות מלאים

באופן אידאלי, תזונתנו צריכה להתבסס על מזונות מלאים הנצרכים במצבם הטבעי והשלם. חשוב להבין כי כל השמנים כולם אינם שייכים לקטגוריה זו.
השמנים הם מזון חסר – הם מכילים את השומן בלבד וחסרים את האיזון התזונתי הקיים במזון מלא; את הפחמימות, החלבונים, הסיבים והמים שהטבע יצר באיזון וסינרגיה מושלמים בכל צמחי המאכל. על כן – שום שמן לא ייחשב לבריא יותר מהמזון השלם ממנו הופק. ניתן לזנוח את השמנים ולצרוך את מנות השומן בתזונתנו על ידי אכילת מזונות מלאים עתירי שומן. דוגמאות לכאלה הן כל מיני האגוזים והזרעים הטבעיים שלא עברו קלייה ופירות עתירי שומן דוגמת אבוקדו וקוקוס. מקור נהדר נוסף לשומן הוא טחינה משומשום מלא מונבט שהופקה בכבישה קרה. אם תרצו לקחת את המלצתי לשלב הבא, התנסו בבישול ללא שמן. 

זיכוך מול כבישה קרה

בפעמים בהן תבחרו להשתמש בשמן, חשוב להבין את ההבדל בין שמנים מזוככים לבין שמנים שהופקו בכבישה קרה.

שמנים מזוככים

כל סוגי השמנים רגישים מאוד לחום – חלקם יותר או פחות מאחרים, אך כולם יינזקו במהלך חשיפתם אליו. שמן שנחשף לחום רב משביכולתו לשאת יעבור תהליך חמצון שיהפוך אותו לרעיל. שמנים מזוככים הופקו בתהליך הכרוך בחום רב (200-300 מעלות) במהלכו איבדו את ערכם התזונתי וכל אשר נותר מהם הוא שמן פונקציונלי לבישול. מדובר בתהליך כימי תעשייתי במהלכו השמן מופרד מהגרעינים, מזוקק ומורחק מיתר רכיביו בעזרת צנטריפוגות. עבור השבת צבעו, מוסיפים לו סודה קאוסטית. חומרים נוספים המשולבים בתהליך הם מינרלים, פחם-פעיל ואף חומצות שונות.

שמנים בכבישה קרה

שמנים שהופקו בכבישה קרה הוכנו בתהליך טבעי הכרוך רק בלחיצה מכנית על הפרי או הזרע. התהליך אינו כרוך בחימום ולכן מאפשר הפקת שמן השומר על ערכיו התזונתיים. שיטה זו מפיקה כמות קטנה יותר של שמן בהשוואה לזיכוך, לכן שמנים בכבישה קרה הם יקרים יותר.
השמנים המזוככים השכיחים ביותר הם שמן הסויה, שמן התירס ושמן הקנולה. שלושתם הופקו ממזונות מהונדסים גנטית ועל כן אינני ממליצה על צריכתם גם בכבישה קרה. 

רגישות לחום

למרות שניתן להשתמש בהם גם כתיבול לסלט, לרוב השמנים משמשים אותנו לבישול. החום גורם להרס ולחמצון השמנים אלא אם מדובר בשמנים בעלי נקודת עישון גבוהה. שמנים בכבישה קרה שהופקו מזרעים הם בעלי נקודת עישון נמוכה יותר, כלומר – הם רגישים יותר לחום.

שמנים שהופקו מזרעים

שמנים שהופקו מזרים הנם בעלי נקודת החמצון הנמוכה ביותר.
דוגמאות לשמנים אלו הן שמן זרעי דלעת, שמן זרעי חמנייה, שמן שומשום, שמן המפ ושמן פשתן.
המפ ופשתן נחשבים לשמנים רגישים במיוחד המתחמצנים כהרף עין בחשיפה לאור ולחום. את שניהם יש להחזיק במקרר בלבד ולסיים את השימוש בהם עד חודש אחד ממועד פתיחתם.

שמנים שהופקו מאגוזים

שמנים בכבישה קרה שהופקו מאגוזים יהיו בעלי נקודת עישון גבוהה מעט יותר, אך הם עדיין ייחשבו כרגישים למדי. דוגמאות לשמנים אלו הם שמן אגוזי מלך ושמן אגוזי לוז.

שמנים שהופקו מפירות

שמנים שהופקו מפירות הם בעלי נקודת עישון גבוהה ועל כן הם פחות רגישים לחום ומתאימים יותר לשימוש בתבשילים. דוגמאות לשמנים כאלה הם שמן זית, שמן אבוקדו ושמן קוקוס אורגני. שמן האבוקדו ניחן בנקודת העישון הגבוהה ביותר ועל כן אני מחשיבה אותו למומלץ מכולם. ישנם שמני אבוקדו בעלי טעם דומיננטי מאוד, על כן אמליץ על שימוש בשמן האבוקדו של חברת "העידן האורגני" הניחן בטעם עדין. 

שמנים כתוסף אומגה 3

אומגה 3 היא חומצת שומן חיונית אשר מסייעת לנו לחזק את התפקוד הקוגניטיבי ולרפא דלקות.
על מנת לספוג אותה, הכמות הנצרכת בתזונה צריכה להיות של מינימום 1:4 לטובת האומגה 6. לצערי, אידאל זה רחוק מלהיות מציאותי בעידן בו מרבית בני האדם מתבססים על מזונות עתירי אומגה 6 ולכן רבים סובלים ממחסור חמור באומגה 3. ישנם שמנים בהם ניתן להיעזר כתוסף טבעי של אומגה 3 דוגמת שמן אגוזי מלך, שמן מרווה מרושתת, שמן פשתן ושמן המפ.

מידע נוסף בנושא –

מאמר בנושא תכונות האגוזים והזרעים השונים
סרטון המדגים כיצד מתבצעת כבישה קרה

באהבה,
איילה אריאל
נטורופתית והילרית

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר