אלמנט האש

המציאות הגשמית מורכבת מארבעה אלמנטים: אדמה, מים, אש ואוויר. האלמנטים מתקיימים בכדור הארץ, בגופינו הפיזי ובמערכת האנרגטית שלנו. כשמתקיים איזון בין האלמנטים, אנו זוכים לחיות חיים נינוחים ועשירים יותר. מאמר זה מוקדש לאלמנט האש. בהמשך אציג בפניכם את איכויות ותפקידי האלמנט, אלמד אתכם לזהות מצב של חוסר-איזון ואגיש לכם כלים לחיזוק האלמנט וליצירת הרמוניה עמו.

אלמנט האש כסימבול

אלמנט האש קשור באנרגיית החיים – כוח עוצמתי היוצר ומניע תהליכים על פני האדמה. החיבור לאלמנט זה מסייע לנו למקסם את הביטוי העצמי שלנו, להעניק לעצמינו אהבה ללא-תנאי ולהניע את חיינו אל מחוז חפצינו. לפניכם מספר איכויות עיקריות הקשורות באלמנט האש.

ביטחון עצמי

אלמנט האש מחבר אותנו להבנה שאנחנו ראויים למקום בעולם. באמצעותו, אנו מתחברים אל עוצמתנו הפנימית ומקרינים את אורנו.

רצון, יצירה ויצר

אלמנט האש קשור בתשוקה ובכוח-רצון. החיבור אליו מסייע לנו לנוע אל עבר רצונותינו העמוקים ולהגשים אותם. הוא מהווה חלק בלתי נפרד מתהליכי יצירה, ואמנים רבים יתארו את השראתם כמעין אש פנימית. ברמה הבין-אישית, איכות זו מתבטאת כביטוי של תשוקה רגשית וגופנית – חיזור רומנטי ותינוי אהבים מלא תשוקה.

אסרטיביות

האלמנט מחבר אותנו לביטחון והאנרגיה הדרושים על מנת להביע את החזון האישי שלנו. הוא עוזר לנו להניע תהליכים, לנצל הזדמנויות ולצבור אהדה בקרב סובבינו. בנוסף, אלמנט האש מסייע לנו להציב גבולות חדים וברורים. בזכותו, בכוחנו לבטא בבירור מה אנו רוצים ומה איננו מוכנים לשאת בשום אופן.

אלמנט האש בטבע

אלמנט האש מיוצג על-ידי השמש, המאפשרת לנו אור וחיים. אור השמש מזין את הצמחים והאצות (דרך תהליך הפוטוסינתזה) המהווים את המזון הבסיסי עבור כל הברואים. האלמנט מיוצג גם על-ידי ליבת כדור הארץ, בה שורר חום של אלפי מעלות. גם הרי הגעש, אשר נוצרו כפועל יוצא מחומה של ליבת הכדור, מהווים ביטוי טבעי של האלמנט.

אלמנט האש בגוף האדם

בגוף האדם, האלמנט מיוצג על-ידי מערכת הלב וכלי הדם, חומצת הקיבה, השרירים והעיניים.

מערכת הצ'אקרות

האלמנט מיוצג על-ידי צ'אקרת הסולר פלקסוס. הצ'אקרה ממוקמת באזור הבטן העליונה וצבעה צהוב.

תדרים תואמים – צליל וצבע

הצבעים הם צבעי האש – אדום, כתום וצהוב בגוונים עזים וחמימים. הצלילים הם מוסיקה עזה, מהירה ומלאת תשוקה, וכמובן, רחש האש הבוערת..

כשאלמנט האש דומיננטי

אנשים בעלי אלמנט אש דומיננטי ייהנו מגוף שרירי וחסון. בד"כ גוון עורם יהיה אדמדם, או לחילופין – מעוטר בנמשים. הם מאופיינים ברמות אנרגיה גבוהות ונהנים מתנועה ומעשייה.
"טיפוסי האש" יקרינו לעולם ביטחון-עצמי ואסרטיביות וירשימו רבים בשל אישיותם החמה והכובשת. לרוב, הם יהיו מצחיקים מאין כמותם, בעלי לשון שנונה וצחוק מדבק.
כשהם אוהבים – הם אוהבים מעומק הלב. הם נהנים לבטא את אהבתם באופן מופגן, לחזר ולרגש את אהוביהם.
למרות חזותם העוצמתית, לבם רך ורגיש. חשוב להם מאוד לחוש מוערכים והם עלולים להיפגע מאוד כתוצאה מעלבון.
מבחינה מקצועית, הם יצטיינו בתפקידים הדורשים הדרכה והובלה, דוגמת אימון-אישי, הוראה, ניהול ושיווק. בהיותם מנהיגים מלידה, הם ישאפו לעצמאות ולא יאהבו לעבוד עבור אחרים.

כשהאלמנט נמצא בעודף, האדם עשוי להיחוות כרודן. הוא יהפוך להיות שתלטן, יהיר וגאוותן ויסבול מקנאה ומתחרותיות. בנוסף, הוא עשוי לנהוג באימפולסיביות ולהתמכר לריגושים – לשליטה, לתשומת לב, למין ולרומנים חולפים. רגש הכעס יהיה דומיננטי מאוד בחוויית חייו, ובמצבים קיצוניים כעסו יהיה עלול להתבטא כאלימות. מבחינה פיזית, עודף באלמנט האש עשוי לגרום לעודף-חומציות הקיבה, כיבי קיבה, בעיות לב, לחץ דם גבוה, דימום ווסתי מוגבר, דלקות ומחלות עור כרוניות. על מנת להשיב את האיזון, מומלץ להתחבר אל אלמנט המים ולאלמנט האדמה.

אש כלואה

במצב זה, אדם בעל אלמנט אש דומיננטי מדחיק את עוצמתו האישית, את האש שבתוכו.
המצב כרוך בתחושת בושה ואשמה עזות כלפי התכונות הקשורות באלמנט. מתוך השאיפה לדכא את האש, אנשים אלו ינהגו בצייתנות וינסו לצמצם את עצמם.
לרוב, המצב נגרם כתוצאה מחוויה קשה הקשורה בביטוי האש הפנימית. למשל – השפלה בשל ביטוי תשוקה מינית או פגיעה באדם אחר בעקבות ביטוי של דומיננטיות.
מצב של אש כלואה יתבטא בתחושת כעס חנוקה שאינה מתבטאת כלפי חוץ, ולרוב מופנית בעיקר כלפי האדם עצמו. לעיתים, המצב יוביל להתפרצות מחלות הקשורות בדלקות כלואות, דוגמת דלקות פרקים ופסוריאזיס.
במצבי אש כלואה, המרפא יכלול התיידדות מחודשת עם אלמנט האש, לצד איזונה על ידי חיבור לאלמנט האדמה ולאלמנט המים.

כשהאש נחלשת

אלמנט האש קשור בחיבור לעוצמה האישית שלנו. בהתאם לכך, האלמנט עלול להיפגע מכל חוויה שגרמה לנו לחוש כבויים וחסרי-ערך.
התופעה נפוצה בקרב ילדים שלא זכו לעידוד ותמיכה מהוריהם ובקרב אנשים שחוו ניצול או בריונות.
כאשר האש נחלשת, האדם צפוי לסבול מחוסר ערך עצמי. הוא יהיה סגור, מופנם ומבויש. בשל בטחונו המועט בעצמו, הוא יתקשה במימוש שאיפותיו בשל אמונה שאין לו כל סיכוי להצליח.
במצבים חברתיים, הוא יהיה שקט ופסיבי. הוא ירבה לרצות אנשים אחרים מתוך אמונה שרק כך יזכה בחיבתם. גם כאשר ירצה להגן על גבולותיו, הוא יתקשה להביע את רצונותיו באופן ברור ונחרץ.
מבחינה גופנית, חולשת אש עשויה לגרום לעיכול חלש, תת-חומציות הקיבה, חולשה פיזית, חוסר אנרגיה ורגישות לקור.

כך נחזק את אלמנט האש

שהו לצד האש

הרבו לשהות ליד אש דולקת – מדורה או אפילו נרות. בנוסף, מומלץ לערוך אמבטיות שמש (בשעות הבטוחות). בהיותכם ישובים לצד האש או תחת אור השמש, התבוננו בה וחושו באנרגיה שלה. אם עלה בידכם להדליק מדורה, לימדו כיצד להיות שומרי האש ולהזין את המדורה בעץ במסירות וברגישות.

ערכו דמיון מודרך עם אלמנט האש

בעיני רוחכם, ראו את עצמיכם ישובים לצד מדורה גדולה. לאחר מכן, חושו באש נעימה ובטוחה נדלקת באזור הבטן שלכם. הרגישו באש פותחת בכם תנועה חדשה ומטעינה את כל גופכם באנרגיה שלה.

אכלו מזון מבושל

התבססו על מזון מבושל בטמפרטורה חמימה, ובפרט על מזון אשר חומם על גבי אש. הימנעו מאכילת מזון קר מהמקרר. העדיפו בישול על הגז על-פני בישול על כיריים חשמליות.

תבלו את מזונכם

תבלו את מזונכם בתבלינים בעלי אנרגיה חמימה. התבלינים ג'ינג'ר, קינמון, הל, ציפורן, כורכום, כמון, פפריקה, פלפל שחור ומלח הימלאיה מזינים את אלמנט האש.

בצעו פעילות גופנית מחממת

הכניסו את התנועה אל שגרת יומכם. אלמנט האש מושפע לטובה מתנועות מהירות ומלאות תשוקה. העדיפו תרגולים מהירים, דוגמת ריצה או יוגה אשטנגה. תרגלו ריקוד חופשי ונועו מתוך חיבור אותנטי לגופכם. אם תרצו, התנסו בטכניקת ריקוד סקסית ויצרית, דוגמת סלסה.

העניקו לעצמיכם אהבה

מעצם קיומכם, יש לכם מקום בעולם. הבריאה האמינה בהכרחיותכם, ובהתאם לכך – ראוי כי תאמינו בכך גם אתם. לפני כל פעולה, שאלו את עצמיכם – "מה אדם שאוהב את עצמו היה עושה?". נהגו בעצמיכם בכבוד ובאדיבות ללא פשרות.

תרגלו אסרטיביות

הביעו את דעתכם, גם כשנדמה לכם שאינה פופולארית. סרבו לדברים שאינכם חפצים לבצע, גם כשאתם חוששים לאכזב אחרים. נסו לפתוח בשיחה עם האנשים שאתם רוצים בחייכם, גם כשאתם חוששים מדחייה. אני מבינה שזה עשוי להיות קשה מאוד בהתחלה, אך התרגול יביא אתכם לידי שלמות.

התחברו לעונג

זה הזמן להפסיק לפעול מתוך ביטול וסגפנות. אפשרו לעצמיכם את הדברים שמעוררים בכם עונג. הכניסו אל חייכם יותר משחק, חופש והנאה. אכלו מזון שטעים לכם, רכשו דברים שמשמחים אתכם, בלו יותר עם אהוביכם והרשו לעצמיכם להיפתח ולהשתעשע בחופשיות.

עבדו עם קריסטלים

ערכו עבודת עומק עם קריסטל התומך באלמנט האש. כל הקריסטלים שצבעם אדום עז, צהוב וכתום יתאימו לשם כך. דוגמאות לקריסטלים מתאימים הם גארנט, רובי, סיטרין, קארנליאן, קלציט כתומה, אגת-אש, אופל-אש ואמבר. גם הזכוכיות הגעשיות אובסידיאן, אפאצ'י טיר ובזלת (אבן לבה) יתאימו לשם כך.

ערכו תידור עם שמנים אתריים

ערכו תידור עם שמן אתרי התומך באלמנט האש. השמנים לימון, עשב לימון, ברגמוט, זנגביל (ג'ינג'ר) ופלפל שחור יתאימו לשם כך.

סיכום

אלמנט האש מחזק את הביטחון והאהבה העצמית שלנו, פותח אותנו לאומץ ולהעזה ומלמד אותנו לפעול מתוך העוצמה האישית שלנו. החיבור אליו מאפשר לנו לחיות מתוך תשוקה והנאה ולהתחבר לחופש להיות מי שאנחנו באמת.

מידע נוסף בנושא –

אלמנט האדמה
שימוש אפקטיבי בקריסטלים
שימוש בשמנים אתריים
מוסיקה לאיזון אלמנט האש

באהבה,
איילה אריאל
מטפלת בהילינג ונטורופתית בחולון

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר