קריסטלים מזויפים

ייחודם של הקריסטלים ככלים לריפוי הוליסטי טמון באופן התגבשותם. כל קריסטל התהווה במעבה האדמה בתהליך איטי וממושך בן אלפי שנים, לאורכו הושפע מחכמת האדמה והכוכבים.
על כן, מאכזב לגלות כי לא כל הקריסטלים הנמכרים לנו כיום הנם קריסטלים טבעיים. במאמר זה אחלוק עמכם אילו קריסטלים נחשבים למזוייפים – בין אם בשל היותם סינטטיים לחלוטין לבין אם מדובר בקריסטלים טבעיים שעברו טיפולים מעשה ידי אדם.

קריסטלים סינטטיים

אופלית – מופיעה בגווני לבן חלבי המאופיין בגוונים שונים. נועדה להוות חיקוי עבור הקריסטל מונסטון ריינבו.
אובסידיאן כחול – זכוכית שקופה בעלת גוון כחול-ירקרק עז. חשוב להבהיר כי יתר אבני האובסידיאן (שחורה, מהגוני וסנו-פלאק) הנן טבעיות.
גולדסטון – אבן חומה/אדמדמה הניחנה ביופי ובנוכחות בזכות אינספור נקודות מנצנצות. נועדה לשמש חיקוי עבור הקריסטל סאנסטון, אשר מאופיין בתופעת נצנוץ עדינה ומרומזת יותר.
סטארסטון – אבן בצבע כחול כהה המאופיינת בנקודות מנצנצות. הגרסה הכחולה של הגולדסטון.
זירקוניה – שכיחה בשימוש בתעשיית התכשיטים ומהווה תחליף לאבן זירקון טבעית.
אלכסנדריט סינטטית – אלכסנדריט היא אבן טבעית יקרה מאוד. לאלכסנדריט ישנה גרסה סינטטית בעלת שם זהה.
אופל סינטטית – לאבן האופל ישנו חיקוי סינטטי שכיח מאוד. החיקוי אינו נראה טבעי וקל לזהותו לאחר היכרות עם סוגיה השונים של האופל המקורית.

קריסטלים שעברו צביעה

אגת צבועה – שכיח מאוד למצוא אבני אגת שנצבעו בצבעים כימיים עזים. קל מאוד לזהות אותן היות וגווניהן אינם נראים טבעיים כלל.
"טורקיז" מזויף – לעיתים קרובות, אבני היולייט ומגנטייט צבעות בצבע כחול/תכלת כימי ונמכרות כאבני טורקיז.
קארנליאן – קארנליאן היא בת למשפחת האגת, אך היא נחשבת למעט יקרה ונדירה יותר מאחיותיה. לכן, אבני אגת רבות נצבעות בצבע כימי, מחוממות ונמכרות כקארנליאן. האגת הצבועה מאופיינת בצבע חזק ובתצורת פסים ניכרת בעוד שהקארנליאן האמתית תהיה בעלת גוון טבעי יותר.
לאפיס לזולי – לעיתים מוסיפים לגבישי הלאפיס צבע כחול על מנת לדמות להן מראה איכותי יותר. ניתן לגלות זאת על ידי טבילתן במים או ניקוין בצמר-גפן שנטבל באציטון.

קריסטלים שעברו קרינה

טופז כחול – טופז כחול היא אבן טבעית יקרה ונדירה מאוד. מרבית אבני הטופז הכחול הנמכרות כיום (בעיקר בתעשיית התכשיטים) הן אבני טופז לבן שעברו קרינה.
טופז אימפריאל – גווניה הססגוניים הנם תוצר של קרינה, אין מדובר במופעה הטבעי.

קריסטלים שעברו חימום

סיטרין – גם בבטן האדמה, אמטיסט הנחשפת לחום הופכת בהדרגה לסיטרין. היות ומדובר בתהליך ממושך, מרבית אבני הסיטרין הנמכרות לנו כיום הן למעשה אבני אמטיסט שחוממו על ידי בני-אדם. אם הנכם מתעניינים בגביש סיטרין, רכשו אותו מחנות מהימנה וציינו בפני המוכר שאתם חפצים בסיטרין טבעית. לסיטרין הטבעית ישנה צבע שונה מלאמטיסט המחומם והיא מזכירה מאוד סמוקי-קוורץ בעל גוון זהבהב עדין.
אמטיסט ירוק – אמטיסט ירוק הנו גביש טבעי נדיר ויקר. כמעט כל אבני האמטיסט הירוק הנמכרות לנו הן תוצאה של חימום מעשה ידי אדם.

הוספת מינרלים לגביש קיים

אבני הAURA לסוגיהן נחשבות לאהובות מאוד ואף ידועות בהשפעתן האנרגטית המיטיבה. למרות זאת, חשוב לדעת שאינן התהוו כך בעומק האדמה וזהו לצבעיהן המיוחדים על ידי הפצצה של מינרלים שונים לתוך גביש קריסטל-קוורץ. למשל – לאקווה אורה הוסיפו זהב ולאנג'ל אורה הוסיפו טיטניום וכסף.

הוספת צורה

גביש הביסמוט הנו מינרל טבעי שהתגבש באדמה, אך התצורות המורכבות והיפיפיות בהן הוא נמכר הוכנו במעבדה.

טיפולים בתעשיית אבני החן

אני נהנית מאוד לעבוד עם אבנים איכותיות וצלולות אשר ניתן להשיג בתעשיית אבני החן. בהתאם לכך, חשוב מאוד לדעת על סוגי הטיפולים השכיחים בתעשייה.

חימום – אבנים מלוטשות באיכות גבוהה עוברות חימום כמעט בדרך קבע, על מנת להבליט את צבען.
טיפול בשמן – כמעט כל אבני האמרלד (ברקת) בתעשיית התכשיטים עברו טיפול בשמן – החדירו שמן אל תוך האבן על מנת לטשטש את מראה התכלילים והשברים הפנימיים שבתוכה.
דובלט – בתעשיית התכשיטים, ישנו מנהג להדביק שכבה דקה מאוד של קריסטל טבעי על פני חומר זול יותר. לעיתים משתמשים בקריסטל זול יותר (דוגמת אוניקס) ולעיתים משתמשים בפלסטיק. מרבית תכשיטי האופל הנמכרים כיום מערבים דובלט.
אבקה מודבקת – שכיח למצוא אבני טורקיז מודבקות. כלומר, איסוף אבקת הטורקיז שנותרה מתהליך הליטוש והדבקתה בדבק לכדי יצירת גביש "חדש".

קריסטלים טבעיים – שקשה להאמין שאינם מזוייפים

לסיום, רציתי להביא לידיעתכם את קיומן של הג'אספר מוקייט האוסטרלית המאופיינת בצבעים עזים ומופלאים, הפיקוק-קופר בעלת הגוון המתכתי הססגוני והלברדורייט והמונסטון-ריינבו הבוהקות בגוונים קסומים. כל אלו ואחרות הן אבנים טבעיות לחלוטין שהטבע מזג לתוכן קסם ששום מעבדה לא תוכל לחקות.

סיכום

על אף היותן מושלמות מיד כשהן יוצאות מבטן האדמה, תעשיית הקריסטלים מבצעת טיפולים ואף יוצרת חיקויים סינטטיים עבור אבנים רבות. כעת כשאתם יודעים אילו אבנים נחשבות לסינטטיות או מטופלות, תוכלו להתחשב בגורם זה כאשר תכניסו אבנים חדשות אל חייכם. למרות כל הנאמר, זכרו כי בסופו של יום רק לכם ישנה היכולת לקבוע אילו אבן מרוממת ומעצימה אתכם. ישנן אבנים צבועות או מחוממות שטרם איבדו את האנרגיה המקורית שלהן ועודן מהוות שותפות לתהליכי ריפוי רבים – חושו באנרגיה והחליטו עבור עצמכם.

קישורים למידע נוסף בנושא –

מאמר בנושא בחירת קריסטל
מאמר בנושא טיהור קריסטלים
מאמר בנושא שימוש בקריסטלים
סרטון בנושא קריסטלים מזויפים

באהבה,
איילה אריאל
נטורופתית והילרית

 

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר