אלמנט האדמה

אלמנט האדמה

המציאות הגשמית מורכבת מארבעה אלמנטים – אדמה, מים, אש ואוויר. האלמנטים מתקיימים בכדור הארץ, בגופינו הפיזי ובמערכת האנרגטית שלנו. כשמתקיים איזון בין האלמנטים, אנו זוכים לחיות חיים עשירים ונינוחים יותר. מאמר זה מוקדש לאלמנט האדמה, האלמנט הכבד והדחוס ביותר. לאורך המאמר אציג בפניכם את תכונות ותפקידי האלמנט, אציג דוגמאות למצבי חוסר-איזון ואגיש לכם כלים ליצירת הרמוניה מחודשת עמו.

אלמנט האדמה כסימבול

אלמנט האדמה עוסק בתבניתיות, יציבות וביטחון. הוא מאפשר לנו תבנית יציבה דרכה נוכל להתבטא בעולם זה בבטחה. האלמנט קשור בשורשים שלנו – גופינו הפיזי, ביתנו והשושלת הגנטית והרוחנית שלנו. היציבות שהוא מקיים מאפשרת לנו לחוש שלווה, הגנה ותחושת שייכות. ברמה המנטלית, אלמנט האדמה קשור בחשיבה פרקטית ומאורגנת. באמצעותו, בכוחנו לקחת רעיונות מופשטים ולתת להם ביטוי חומרי בעולם. בהתאם לכך, מדובר באיכות חיונית עבור השגת שפע כלכלי. ברמה החברתית והתרבותית, אלמנט האדמה מסייע לנו לחיות חיים יציבים ובטוחים יותר בהקשר המשפחתי, הזוגי והתעסוקתי.

אלמנט האדמה בטבע

אדמת כדור הארץ היא אמנית של טיהור, איזון והתחדשות. בליבה, מתרחש משחק מתמיד של מוות ולידה מחדש. בעלי חיים וצמחים ניזונים מתוצריה, ובסוף חייהם – גופם הופך לדשן המסייע לה להזין יצירה חדשה.
בלב האדמה מתגבשים הקריסטלים, גבישים מרפאים בעלי תדר אנרגטי יציב ועוצמתי. תהליך היווצרותם הממושך אורך אלפי ומיליוני שנים, אך מרגע שהתגבשו – הם ישרדו במשך עידנים ולא יתבלו. תפקיד הקריסטלים לאזן ולרפא את האדמה ואת ילדיה. יצירתם מלמדת כי כי תהליכים המתרחשים על-ידי האדמה אמנם מתרחשים לאט, אך מניבים פירות איתנים.

אלמנט האדמה בגוף האדם

בגוף האדם, אלמנט האדמה מיוצג בעיקר על-ידי רקמות השומן, העצמות ועמוד השדרה. אך בהסתכלות רחבה, הגוף כולו מהווה ביטוי של האלמנט. גם בכתבים העתיקים, גוף האדם מתואר כעשוי מאדמה.
הגוף הפיזי שלנו מאפשר את עיגון הנשמה בעולם החומרי. באמצעותו, מהותנו הרוחנית מסוגלת להתגשם ולהתבטא בעולם זה.

אלמנט האדמה במערכת הצ'אקרות

אלמנט האדמה קשור בצ'אקרת הבסיס. הצ'אקרה ממוקמת בבסיס עמוד השדרה וצבעה אדום.

תדרים תואמים – צליל וצבע

אלמנט האדמה מיוצג על ידי צבעי האדמה, חום ואדמדם על גווניהם השונים. בנוסף, הוא מיוצג על ידי צלילים נמוכים, איטיים ועמוקים. למשל, המוסיקה הבוקעת מהתוף השמאני, הדג'מבה והדיג'ירידו.

כשאלמנט האדמה דומיננטי

אנשים בעלי אלמנט אדמה דומיננטי יהיו בעל גוף רחב וחזק. בזכות גופם האיתן, הם ייהנו מבריאות טובה וימעטו לחלות. בדומה לגופם, גם תודעתם תהיה יציבה. בזכות זאת, הם יהיו נינוחים וטובי-מזג ולא יוטרדו בקלות. מחשבתם תהיה "כבדה", ובשל כך ילמדו באיטיות. אך מרגע שלמדו דבר-מה, הוא ייטמע בזיכרונם ולא יישכח לעולם. בהיותם אנשי משפחה מובהקים, הם יעשו כל שביכולתם על מנת לבנות בית יציב ושופע אשר לעולם לא יחסר בו דבר. הם חברים מסורים, בני זוג נאמנים ועובדים חרוצים.

כשאלמנט האדמה נמצא בעודף, האדם עלול לסבול מתקיעות. הוא יהפוך להיות חסר מעוף, ייסגר בפני חידושים ויקדש את הרגליו בעקשנות. בנוסף, תיתכן גם התמכרות לתענוגות חומריים – כסף, אוכל ומין. בהיבט הגופני, עודף באלמנט האדמה עלול להוביל להשמנת יתר, עיכול עיטי, ליחה, נזלות, חוסר גמישות ועודף רעילות בגוף. על מנת לאזן זאת, מומלץ להתחבר אל אלמנט האוויר.

כשהאדמה נשמטת תחת רגלינו

אלמנט האדמה נפגע בעקבות החשיפה לאיכויות המנוגדות לו – תלישות, תזזיתיות, פיזור דעת וחוסר הגנה. מצבים המחלישים את אלמנט האדמה הם טיסות מרובות, מעברי דירה תכופים, החלפת בני-זוג תדירה וניהול מערכת יחסים רופפת עם בני המשפחה. היות והאלמנט קשור בשורשינו, הוא נפגע גם בשל תחושת זרות וחוסר שייכות לעולם.
בנוסף, האדמה נוטה להיחלש מאוד לאחר חוויות טראומטיות. לאחריהן, האדם עשוי לאבד את אמונו במציאות ולהתנתק ממנה. בנוסף, הניתוק תורם למיסוך הכאב שהטראומה עוררה.

מה קורה כשהאדמה נחלשת

חולשת אדמה עלולה להוביל לפגיעה באיזון הפנימי והתפקוד הכללי. כאשר האדמה נפגעת, האדם יסבול באופן אוטומטי מעודף באלמנט הנגדי לאלמנט האדמה – אלמנט האוויר. למרות שמדובר באלמנט נפלא, אין באפשרותו להתבטא באופן בריא בהיעדר אדמה יציבה. לפניכם מספר סימפטומים השכיחים במצבים של אלמנט אדמה חלש –

חוסר יציבות נפשית

בהיעדר אדמה יציבה, רוחנו נותרת ללא עוגן. במצב זה, היא נעשית חסרת מנוחה. חוסר היציבות עלול להתבטא כדיכאון, חרדות, מחשבות טורדניות ומצבי רוח משתנים. במצבים קיצוניים, הדבר עלול להידרדר לכדי הפרעה נפשית.

אישיות בלתי מוגדרת

האדם יתקשה להכיר את מורכבות אישיותו ולזהות את תכונותיו. המצב עשוי להוביל לקושי בשיפוט מצבים ובעשיית בחירות, בתלות באחרים ובגבולות חלשים וחדירים. לעתים קרובות האדם ירגיש שהוא "נעלם" אל תוך רצונותיהם של אנשים דומיננטיים ממנו. במצבים קיצוניים, הדבר עלול להגיע לידי ניצול.

תחושת ניתוק מהעולם הפיזי

האדם ירגיש שהוא מרחף מעל גופו, ללא נוכחות ממשית במציאות. הוא ירבה לשקוע בחלימה בהקיץ ויתקשה להתמקד בשיחה, חוויה או מטלה מבלי להיות מוסח על ידי עולמו הפנימי.
תחושת הניתוק מהגוף עשויה להתבטא בהזנחה גופנית (חוסר היגיינה או לבוש מרושל), קושי לתפוס את הגוף כפי שהוא באמת (למשל, אמונה שהוא רזה או שמן מכפי שהוא) ואף ביצירת קונפליקט ממשי מול הגוף (אמונה שהגוף מיותר, סלידה משמעותית ממראה הגוף וכדומה).

חוסר סדר וארגון

היות ומחשבתם אינה מאורגנת, הדבר יתבטא באורח חייהם. הם יתקשו להופיע לפגישה בזמן, ירבו ללכת לאיבוד ומרחבם האישי יהיה עמוס ומבולגן.

בעיות כלכליות

שכיח קושי להחזיק עבודה לאורך זמן. במצבים בהם ישאפו לעצמאות, הם יתקשו להביא את רעיונותיהם לכדי מימוש. לעתים, יימנעו מעבודה בשל פחד מאינטראקציה עם אנשים ומחרדת ביצוע. עשויה להיות נטייה לבזבזנות וקושי בחישוב אחראי של ההוצאות.

פרפקציוניזם

הגשמיות אינה מושלמת, אפילו פתיתי השלג המופלאים אינם סימטריים ואחידים. כשהאדמה חלשה, עולה קושי לקבל את חוסר השלמות שבמציאות הפיזית. בשל כך, האדם עשוי להימנע משיתוף רעיונותיו וחזונו "עד שיגיעו לידי שלמות מוחלטת". בעקבות זאת, הוא עשוי שלא להתממש לעולם.

חוסר התמדה

נטייה להתייאש ולוותר על דברים הדורשים סבלנות והתמדה. התופעה מובילה למעבר מרעיון לרעיון, ללא תנובות משמעותיות. מצב זה עשוי להתבטא בעבודה, בתהליכי יצירה ובמערכות יחסים.

חולשה פיזית

אלמנט האדמה תורם לחיזוק ויציבות הגוף. כשהוא חלש, הגוף נחלש אף הוא. הדבר עשוי להתבטא בחוסר אנרגיה ובנטייה לתחלואה.

יחסים מורכבים עם אוכל

הניתוק מהמציאות הפיזית עשוי להוביל לחוסר תאבון ולתת-משקל. היות שדגנים ושומנים מחזקים את אלמנט האדמה, תיתכן אכילת יתר שלהם מתוך צורך לא מודע לחזק את האספקט שחסר להם כל כך.

חוויות רוחניות בלתי נעימות

עבור אנשים בעלי יכולות תקשור, חולשת אדמה עשויה להפוך את החוויות הרוחניות למלחיצות ומבלבלות. תתקבל אינפורמציה רבה, אך יעלה קושי רב בניתוב החוויה ובהבנת המסרים.

כך נחזק את אלמנט האדמה

למרבה השמחה, ישנם כלים ותרגולים רבים התורמים לחיזוק אלמנט האדמה. הכנסתם אל חייכם תסייע לכם להשיב את המערכת לאיזון המיוחל. אם תעלה התנגדות לחלוק מהם, נסו ליישם אותם בעדינות ובהדרגה. בחרו את התרגולים שאתם נמשכים אליהם ושיזרו אותם בשגרת יומכם.

צרו מגע ישיר עם האדמה

הרבו לבלות במרחבים טבעיים ובגינות. שם, הקפידו ללכת יחפים ולשכב בנינוחות על האדמה.

ערכו דמיון מודרך אדמתי

אם אין באפשרותכם לבלות בטבע בכל יום, תוכלו ליצור מגע ישיר עם האדמה גם באמצעות דמיון מודרך. צרו בדמיונכם מרחב טבעי התואם את העדפתכם. אני ממליצה מאוד לדמיין מנהרה או מאורה, בזכות תחושת הביטחון והעטיפה שאלו מאפשרות. בעיני רוחכם, ראו את עצמיכם ישובים על האדמה. לאחר מכן, דמיינו אנרגיה אדמתית זהובה וסמיכה אשר עולה מתוך האדמה וממלאה את גופכם ואת המערכת האנרגטית שלכם.

אכלו מזון אדמתי

העשירו את תזונתכם במזונות המחזקים את אלמנט האדמה: שורשים ופקעות (בטטה, תפו"א, סלק, גזר, לפת, צנון וכו'), פטריות, דגנים מלאים, אגוזים וזרעים.

בצעו פעילות גופנית

הכניסו את הפעילות הגופנית אל שגרת חייכם. מומלץ במיוחד לתרגל תנועות איטיות ואסופות – יוגה, מתיחות ותרגילי כוח.

סדר וארגון

התנהלות תבניתית מסייעת מאוד עבור איזון האדמה. מומלץ לאכול, לשכב לישון, להתעורר ולנהל את תרגוליכם האישיים בשעות קבועות. לשם כך, מומלץ לנהל יומן מטלות מסודר. בנוסף, הכניסו את הסדר אל המרחב הביתי – השליכו חפצים מיותרים וארגנו את חלל המגורים שלכם.

התחברו להווה

העמיקו את נוכחותכם ברגע ההווה. מרביתנו הורגלנו לשקוע במחשבות אודות העבר והעתיד, זאת בעוד שרק להווה ישנו קיום ממשי. במקום לשקוע בכיסופים כלפי העבר או במחדליו, חישבו כיצד חוויותיכם סייעו לכם להפוך להיות האדם שהנכם היום. במקום לשקוע בפנטזיות או בפחדים לגבי העתיד, חישבו מה יש בכוחכם לעשות על מנת לשפר את מצבכם כבר היום.

גידול צמחים ובעלי חיים

במהותם, צמחי ובעלי חיים מקיימים קשר הדוק עם אלמנט האדמה. גידול אוהב וקפדני שלהם יסייע לכם ליהנות מאיכות זו דרכם.

ערכו עיסוי אדמתי

בכל יום, עסו את גופכם במגע איטי ועוטף. הקפידו במיוחד על עיסוי אזורי הגוף התחתונים – האגן, הרגליים, כפות הרגליים והעקבים. ניתן לערוך את העיסוי בכל זמן ובכל מקום.

משחו את גופכם בשמן

בכל יום, עסו את גופכם בשמן קוקוס או שומשום בכבישה קרה. הישארו עם השמן למשך 20 דקות לפחות.

טפחו את גופכם

בטאו את אישיותכם והעדפותיכם דרך גופכם. חיזוק הקשר, האהבה והחיבור אל גופכם הפיזי תורם לחיזוק אלמנט האדמה. לשם כך תוכלו לבחור ולהשתמש בבגדים ומוצרי היגיינה וקוסמטיקה טבעיים החביבים עליכם.

נועו לאט

בשונה מהאוויר הקל והנוטה להתפזר, האדמה כבדה ואסופה. על מנת להתחבר לאיכות זו – תרגלו הליכה אטית, תנועה אטית, דיבור אטי ומחשבה אטית ושקולה. תנועה אטית מסייעת להגברת הנוכחות והשלווה הפנימית. תופתעו לגלות שבדיעבד – התנהלות איטית חוסכת לכם אנרגיה וזמן. היא מאפשרת לנו להיות שלווים וממוקדים, וכך גם להימנע מטעויות.

חזקו את הקשר עם משפחתכם

המשפחה מייצגת את השורשים שלנו, את המקום ממנו באנו. השתדלו לפנות זמן עבור זמן איכות מהנה ומגבש בחיק המשפחה. אם היחסים עמם מתוחים, נסו לפתור את הקונפליקט. במידה ואתם מצויים בקונפליקט בלתי פתיר עמם, חזקו את הקשר עם חברים אהובים המעוררים בכם תחושת בית ושייכות.

העמיקו את הקשר עם עצמיכם

בחנו את אישיותכם והעדפותיכם האישיות. לימדו לבטוח בשיקול דעתכם וביכולתכם לפעול באופן עצמאי. ערכו בחירות – ועמדו מאחורי החלטותיכם. הרגישו בנוח לסרב לבקשות אחרים בביטחון.

למדו קבלה עצמית

אנשים רבים הסובלים מאדמה חלשה סובלים מחושת חוסר שייכות בעולם. נסו להתבונן ולבחון – מהו ייחודכם, מה הופך אתכם למי שאתם. קבלו את תכונותיכם הייחודיות, "משונות" ככל שיהיו. לאחר שתקבלו את עצמיכם, יהיה לכם קל הרבה יותר לחבור לאנשים הדומים לכם.

עבדו עם קריסטלים

הקריסטלים הם ילדי האדמה. מתוך כך, כולם מסייעים להדק את החיבור אליה. למרות זאת, רצוי להעדיף קריסטלים הקשורים באלמנט באופן מיוחד – כל הקריסטלים הכסופים, השחורים, החומים והאדומים. דוגמאות לקריסטלים מומלצים הן – המטייט, פיריט, טורמלין שחורה, אוניקס, אובסידיאן, עץ מאובן, גאספר אדומה, רובי וגארנט. עבור תוצאות מרביות, מומלץ לתרגל עבודת עומק ממושכת עם הקריסטל שבחרתם.

ערכו תידור עם שמנים אתריים

שמנים אתריים שהופקו מעצים מחזקים את אלמנט האדמה. למשל – ארז וסנדלווד. פעולת התידור מאפשרת לסגולותיהן לרפא את המערכת שלכם.

צרו אומנות

יצירת אומנות פיזית תורמת לחיבור עם האלמנט. לשם כך יתאימו במיוחד ציור ופיסול.

התחברו לשושלת הרוחנית שלכם

במידה ונחנתם ביכולת תקשור, הקדישו את המדיטציה עבור חיבור למשפחה הרוחנית שלכם. למידה אודותיה ויצירת חיבור בהיר עמה תסייע בחיזוק האדמה. שלבו את התרגול בתרגולים נוספים, היות ולא ניתן להעמיק אל הרוח ללא שורשים איתנים באדמה.

שקלו להגיע לטיפול

טיפול רגשי פותח מרחב בטוח, מכיל ויציב. במהלך הטיפול תוכלו לקבל כלים חדשים, להעמיק בהבנת חווייתכם הפנימית ולעבד טראומות בבטחה. אל תחששו לבקש ולקבל עזרה במידה ואתם זקוקים לה.

סיכום

אלמנט האדמה יוצר עבורנו תבנית נינוחה ומבוססת. הוא מוביל לשקט-פנימי, ארגון, שייכות והגשמה-עצמית. בזכות החיבור אליו, נוכל ליהנות מחיים מאוזנים ושלווים יותר.

מידע נוסף

עבודת עומק עם קריסטלים
תידור על-ידי שמנים אתריים
מוסיקה לאיזון אלמנט האדמה

באהבה,
איילה אריאל
מטפלת בהילינג ונטורופתית בחולון

אהבתם? העבירו את זה הלאה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

מתעניינים לגבי טיפול?

צרו קשר