איך עושים ניקוי רעלים?

עלבשנים האחרונות הפך המושג "ניקוי רעלים" לביטוי שגור, אך חשוב מאוד להבין את מהותו על מנת ליישם אותו בצורה יעילה ובטוחה. במאמר זה אסביר לכם בפירוט מהם ניקוי רעלים, כיצד לגלות האם הוא דרוש עבורכם, למה לצפות וכיצד להיערך לביצועו.

מהם הרעלים?

רעלים הם חומרים הפוגמים בתפקודו התקין של הגוף. הרעלים הם נטולי ערך תזונתי, אינם תואמים את המבנה האנטומי והפיזיולוגי של הגוף ולא לוקחים חלק במבנה הביוכימי שלו.
ישנם שני סוגים של רעלים, רעלים פנימיים (אנדוטוקסינים) ורעלים חיצוניים (אקסוטוקסינים).
רעלים פנימיים נוצרים ונפלטים במהלך פעילותו הנורמלית של הגוף, אך שהייה ממושכת שלהם בתוכו עלולה לגרום לנזק. דוגמאות לרעלים פנימיים הם רדיקלים חופשיים, חומצה ארכידונית וחומצה אורית. חשוב לדעת שסטרס ממושך גורם ליצירת רעלים פנימיים כתופעת לוואי.
רעלים חיצוניים חודרים אל גופינו מבחוץ דרך האוויר, המזון, השתייה והעור. דוגמאות לרעלים חיצוניים הם אוויר מזוהם, מזון מעובד, טבק ומוצרי קוסמטיקה, היגיינה וניקיון תעשייתיים. בחברה המערבית, 80% מכמות הרעלים החודרים אל הגוף מגיעים דרך המזון.

הסימפטומים של רעילות-יתר

מרבית בני האדם המנהלים אורח חיים מערבי סובלים מרעילות-יתר (טוקסמיה). דוגמאות לתסמיניה של רעילות-יתר הן מחלות כרוניות, מחלות עור, חוסר איזון במערכת העיכול, חולשה חיסונית, ריח גוף חזק, לשון המכוסה בשכבת ריר לבנה או צהובה, עיגולים שחורים מתחת לעיניים, עודף משקל, תת-משקל, עייפות ובעיות קשב וריכוז. מדובר בסימפטומים שכיחים מאוד אשר רבים מאמינים כי עליהם ללמוד לחיות אתם, אך למעשה הם מהווים את בקשתו של הגוף עבור שינוי וטיהור. גם אם בריאותכם טובה, תוכלו להפיק תועלת מעריכת ניקוי רעלים וליהנות מהקלילות הפיזית והצלילות המחשבתית שמגיעה לאחריו.

המתרחש בגוף במהלך ניקוי הרעלים

התרגול משיב לגוף את היכולת לנהל בהצלחה את תהליכי הטיהור החלים בו באופן טבעי. כאשר נפסיק להכניס לתוכו רעלים חדשים, הגוף כבר לא יצטרך להפנות אנרגיה יתרה עבור בקרת נזקים וניהול תהליכי עיכול ממושכים. במקום זאת, הגוף יקדיש את האנרגיה שהתפנתה עבור ניקוי והתקדשות. במהלך הניקוי, האנרגיה אשר הוקדשה עד כה עבור עיכול, ספיגה, העברה והטמעה של מזון תוקדש לשם הגברת פעילותן של מערכות הפינוי התומכות בטיהור הרקמות השונות ולשם חיזוק מערכת החיסון האחראית ליצירת תאים חדשים.

התזמון האידאלי לביצוע ניקוי רעלים

על פי מסורות רבות, הזמן האידאלי עבור ביצוע ניקוי רעלים הוא עונת האביב. ברמה האנרגטית, האביב מביא עמו אנרגיה רעננה של שגשוג והתחדשות. בדומה לבעלי החיים והצמחים השואפים להתבטא במלוא הדרם במהלך העונה, כך גם גופינו בנוי להתחדש ולבטא את מלוא הפוטנציאל שלו במהלך האביב. בהתאם לכך, תהליכי ניקוי רעלים שיתבצעו במהלך האביב יהיו עמוקים ויעילים יותר.

ביצוע ניקוי הרעלים

לרוב, תהליך ניקוי רעלים ממוקד אורך בין 14 ל-30 ימים. במהלך תקופת הניקוי יש להתבסס על מזון טבעי, צמחי ומלא בלבד: פירות, ירקות, נבטים, דגנים מלאים, קטניות מונבטות ומעט אגוזים וזרעים. אם ניתן, מומלץ אף להתבסס על תוצרת אורגנית, לצרוך מים מזוקקים ולבצע את הניקוי באזור המאופיין באוויר נקי (דוגמת הגליל או הגולן).
בנוסף לשינוי התזונתי, ישנה חשיבות רבה גם לנשימה נכונה, שתייה מרובה, שינה מוקדמת ומנוחה מספקת. בכל בוקר, מומלץ להשתמש במנקה-לשון ולערוך פעילות גופנית רכה דוגמת הליכה, ריצה קלה או תרגול יוגה לפני הארוחה הראשונה.
לאורך התהליך יש להימנע לחלוטין מצריכת אלכוהול, מזון מעובד או מטוגן, מוצרים מן החי, מוצרי חיטה לבנה ומלאה, שמנים מזוככים, סוכר לבן, מלח שולחן, קפה, תה שחור, קקאו, בוטנים וירקות סולניים.

דוגמאות לתכניות ניקוי רעלים

ישנם סוגים רבים של פרוטוקולים לניקוי רעלים. המוכרים שבהם הם –

התבססות על מזון צמחי מלא (טבעונות בריאה)

התבססות על מגוון המזונות הצמחיים והמלאים אשר ייצרכו במצבם הטבעי. זוהי התכנית הפשוטה ביותר לביצוע וניתן אף לאמצה כאורח חיים לטווח הארוך.

ניקוי רעלים סיני

הגבלת התפריט לתבשיל שעועית מאש ואורז מלא בלבד. שעועית המאש ניחנה בהשפעה מטהרת על הכבד בעוד שלאורז המלא השפעה ניטראלית.

ניקוי רואו פוד

הגבלת התפריט לפירות וירקות חיים בלבד. האנזימים החיים, הסיבים ותכולת הנוזלים האידאלית שהם מכילים תומכים מאוד בתהליך הניקוי.

ניקוי מונו

הגבלת התפריט לסוג אחד בלבד של מזון (לרוב משתמשים באבטיח או ענבים סגולים אורגניים). ניקוי זה משחרר את הגוף מההכרח לייצר סוגים שונים של אנזימי-עיכול ומאפשר לו להקדיש אנרגיה רבה יותר עבור תהליך הניקוי.

ניקוי מיצים

התבססות על מיצי פירות וירקות. המיצים עתירים ברכיבי תזונה חיוניים ועיכולם כמעט ואינו דורש אנרגיה.

ניקוי רעלים מותאם אישית

אני ממליצה מאוד על ביצוע תהליך ניקוי רעלים בהדרכתו של איש מקצוע. כנטורופתית, בכוחי להתאים את סוג הניקוי באופי ספציפי עבור האדם – האנרגטיקה שלו, מצבו הבריאותי, חווייתו הרגשית ומידת המוטיבציה שלו. בנוסף, ביכולתי אף "לרקוח" תכנית ניקוי רעלים ייחודית שתתאים בדיוק למידותיכם.

משבר הניקוי

בתחילת התהליך, רבים מעידים על הופעת כאבי ראש, פריחות עוריות, החמרה בסימפטומים קיימים ואפילו כאב רגשי. זהו משבר הניקוי, תופעה ידועה ומוכרת אשר חולפת לאחר מספר ימים. במהלך משבר הניקוי חשוב להרבות במנוחה ובשתיית מים ולערוך תרגילי הרפיה.
ככל שהתהליך יהיה חד ופתאומי יותר, כך משבר הניקוי יהיה קשה יותר. על כן, ניתן להקל את משבר הניקוי על ידי עריכת שבוע הכנה במהלכו יופסק בהדרגה השימוש בחומרים מגרים וממכרים (קפאין, ניקוטין).
גם אם משבר הניקוי יהיה קשה, אל-נא תתפתו להפסיק את התהליך. במהלך הניקוי הגוף אוסף את הרעלים מהרקמות השונות אל זרם הדם ומשם אל מערכות הפינוי.
לגוף דרושים חמישה ימים על-מנת לפנות את הרעלים החוצה. על כן חשוב להמשיך את הניקוי למשך חמישה ימים לפחות. זאת מכיוון שמצב בו הרעלים משוחררים בזרם הדם הנו מסוכן יותר ממצב בו הם נמצאים בתוך הרקמות.

ניקוי רעלים רגשי

הגוף והנפש תמיד שלובים זה בזה. ניקוי רעלים פיזי מקדם גם את ניקויים של רעלים רגשיים מהמערכת שלנו. למשל – רגשות מודחקים, טראומות והיאחזויות.

סיום התהליך

לאחר סיום התהליך, השיבו לתפריטכם מזונות אשר נמנעתם מהם במהלך התקופה לאט ובהדרגה. זכרו להיות רגישים כלפי גופכם ולהימנע מעריכת שינויים פתאומיים. על מנת לשמור על תוצאות הניקוי, יש להוסיף ולהתבסס על תזונה בריאה גם לאחריו. כלומר, להעשיר את תפריטכם מזונות טבעיים, צמחיים ומלאים.

סיכום

ניקוי רעלים מוקדש לייעול תהליכי הפינוי הטבעיים של הגוף ומבוסס בעיקרו על שינוי תזונתי ממוקד. ביצוע ניקוי רעלים מומלץ עבור הסובלים ממחלות כרוניות ועבור כל אדם השואף לחזק את גופו. מומלץ לבצע את הניקוי בהדרכת איש מקצוע. בעזרתו, תוכלו לבצע את התהליך בצורה יעילה ולשמור על תוצאותיו. אני מנוסה מאוד בליווי תהליכי ניקוי רעלים ואשמח לעמוד לשירותכם!

מתעניינים לגבי הגעה לטיפול?
השאירו הודעה עם שם וסיבת הפנייה לטלפון 050-9266692
ואשמח לקבוע עמכם שיחת היכרות חינמית!

באהבה,
איילה אריאל
נטורופתית מוסמכת בחולון

קישורים למידע נוסף בנושא –

שמנים אתריים התומכים בניקוי רעלים: שמן לימון, שמן ברגמוט
סרטון עדות בנושא ריפוי אקנה על ידי תכנית ריפוי רעלים

התחברתם? העבירו את זה הלאה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

מתעניינים לגבי טיפול?

צרו קשר