אנשים רגישים מאוד

"אדם רגיש מאוד" (HSP – Highly Sensitive Person) הוא מונח מתחום הפסיכולוגיה המתאר אנשים בעלי תכונת אופי מולדת של רגישות גבוהה בעיבוד חושי. המונח נטבע ע"י ד"ר איליין ארון, פסיכולוגית ואדם רגיש מאוד בעצמה, שחקרה את התכונה לראשונה ואף כתבה ספרים אודותיה. תכונת הרגישות הגבוהה שכיחה אצל 15-20% מהאוכלוסייה, ביחס זהה של גברים ונשים. אנשים רגישים מאוד מעבדים מידע חושי באופן יסודי ומעמיק, בשל הבדל ביולוגי במערכת העצבים שלהם. כמו לכל תכונה מושרשת אחרת, גם לתכונת הרגישות הגבוהה ישנן מתנות מחד ואתגרים מאידך. בזכות העלאת המודעות לקיומה של התכונה, אנשים רגישים רבים לומדים לתת תוקף לרגישותם וכך גם ליהנות מיתרונותיה.

בעקבות ההבדל במערכת העצבים שלהם, אנשים רגישים מאוד חווים את המציאות בצורה ייחודית. הם קולטים פרטים ודקויות רבים בסביבתם, ובהתאם לכך, חווים רגשות ותחושות גופניות בעוצמה גבוהה מהממוצע.

בעולם המערבי המקדש מהירות ותפוקה גבוהה, אנשים רגישים מאוד מרבים לחוש מוצפים תחת עומס הגירויים. כשאורח חייהם אינו תואם את צרכיהם הבסיסיים, העומס החושי עלול להביאם לידי סטרס כרוני, חרדה ודכאון. בהיעדר החשיפה לאנשים החולקים את תכונת הרגישות, הם עשויים לחוות חריגות ובדידות רגשית.

הטבע תמיד פועל במתכונת של איזון. באופן טבעי, כל אתגר טומן בחובו גם חוזקה מיוחדת. בזכות חווייתם העשירה והרב-ממדית, אנשים רגישים מאוד ניחנו ביכולת להתבונן בדברים לעומק. כאשר הם חווים חיבור רגשי לעשייה מסוימת, הם מסוגלים ללמוד אודותיה לעומק ולהגיע לידי הישגים מופלאים. בנוסף, אנשים רגישים רבים ניחנים ביצירתיות, אינטואיציה גבוהה, זיקה טבעית להתפתחות אישית ורוחנית, אמפתיה ורגישות רבה כלפי הזולת. ככל שאנשים רגישים מאוד ילמדו לתמוך בעצמם על ידי מתן תוקף לצרכיהם הייחודיים, כך יגדל פוטנציאל הצמיחה והשגשוג שלהם.

נטיות שכיחות של אנשים רגישים מאוד

1. רגישות חושית גבוהה

תכונת הרגישות הגבוהה איננה מתבטאת רק בפן הרגשי, אלא גם בפן התחושתי. אצל מרבית האנשים הרגישים מאוד, לפחות חוש אחד מחמשת החושים יהיה רגיש באופן ניכר. נפוצה במיוחד רגישות לאורות בוהקים, לרעשים רמים, לריחות דומיננטיים, לבדים גסים ולתחושת כאב. גם תחושות פיזיולוגיות דוגמת רעב או צמא נחוות בעוצמה רבה.

2. חוויית חיים עשירה ומלאת רבדים

HSP חווים חוויות באופן עמוק ואינטנסיבי מהממוצע. החוויה רלוונטית לכל קשת התחושות והרגשות – מעונג ועד כאב ומשמחה ועד עצב. בעוד שחוויות קשות עלולות להיחוות כבלתי נסבלות, חוויות מהנות נחוות לעומק וזוכות להערכה. באופן טבעי, אנשים רגישים מאוד מתענגים על רבדיה העמוקים של החוויה. הם מזהים פרטים קטנים בעולם הטבע, עבודות אומנות עדינות, מוסיקה מורכבת ואפילו טעמי המזון. ביחסים בין-אישיים, הם חווים לעומק את עושר התחושות והרגשות שהאדם מעורר בהם. בזכות זאת, הם ניחנו ביכולת טבעית ליהנות מיופייה של הפשטות שבחיים.

3. דמיון פורה ויצירתיות

אנשים רגישים מאוד ניחנו בדמיון חי ועשיר. בכוחם להפליג במחוזות הדמיון ולחוות את פירותיו במלאות מיוחדת. כמתקשרת ומרפאה באנרגיה, אוכל להעיד כי דמיון מפותח מעיד גם על זיקה טבעית לתחום התקשור ועבודת התודעה. בזכות דמיונם המפותח, הם מגלים נטיות יצירתיות מופלאות ומבטאים רעיונות ייחודיים. אנשים רגישים מאוד נמשכים לעולם האומנות ונהנים להתבטא על ידי כתיבה, ציור וביטויים אומנותיים נוספים. דרך שער האומנות, בכוחם לבוא במגע ולעבד את חווייתם הרגשית העשירה.

4. צורך בזמן התבודדות והטענה

HSP זקוקים לזמן התבודדות במהלכו הם מעבדים את האינפורמציה הרבה שקלטו במהלך היום. היכולת לבלות זמן בשקט ומתוך התנהלות איטית ורגישה תורמת לשגשוגם. חשוב לציין שאינם סולדים מבני אדם, אלא נוקטים בצעד זה על מנת למנוע שחיקה. מעניין לגלות כי 70% מסך האנשים הרגישים מאוד הם מופנמים, בעוד ש-30% מתוכם הם דווקא מוחצנים.

5. אמפתיה גבוהה

HSP מאופיינים ביכולת "לחוש" אחרים ולהיות מושפעים ממצב רוחם של אנשים בסביבתם. כמו ספוג, הם מפנימים פנימה את האנרגיה הסובבת אותם. לפעמים, הם זקוקים לזמן התבודדות על מנת לבחון את תחושתם הממשית, שאינה תלויה באחרים. בעקבות נטייתם לספוג, הם יסלדו מסביבה הומה ורועשת או מקרבתם של אנשים המשפיעים עליהם לרעה. במקום זאת, הם יטפחו מעגלים חברתיים קטנים ועוטפים.

6. השכנת שלום

HSP ידועים כחברים תומכים ומטפחים. בעקבות יכולתם לחוש אחרים, הם מרבים לתפקד כ"משכיני השלום" ו"היועצים" של חבריהם. הם מקדשים הרמוניה וסולדים מאוד מעימותים וממצבי אי-נעימות חברתיים. לכן, רבים מהם מרבים להדחיק רגשות כעס או טינה למשך זמן רב, עד להתפרצות הבלתי נמנעת. בנוסף, לאנשים רגישים מאוד ישנה רגישות גבוהה מול ביקורת, אותה הם נוטים להפנים לעומק ולקחת באופן אישי מאוד. כאשר הם לומדים להגדיר את ערכם העצמי וגבולותיהם האישיים, בכוחם ליהנות ממערכות יחסים מעמיקות ומשמעותיות במיוחד.

7. צורך במקצב חיים שליו

אנשים רגישים מרבים לשגשג בסביבה שקטה ונעימה, הדלה בגירויים. כאשר ניתנת להם אפשרות "לקחת את הדברים לאט" ולהימנע ממתחים, יעילותם והישגיהם האישיים גוברים. לעיתים קרובות, הם יימנעו מפעולות ספונטניות ויזדקקו לזמן על מנת להיערך לדברים. בעקבות הצורך שלהם לחשוב על דברים לעומק ולעבד פרמטרים רבים, הם ירבו לקחת את הזמן לפני ביצוע החלטות.

חושדים שאתם מחזיקים בתכונת הרגישות? ייתכן שתתעניינו לערוך את השאלון של ד"ר איליין ארון.

ליווי אנשים רגישים מאוד

עולם הרפואה הטבעית ועבודת התודעה פותחים דלת מיוחדת בפני אנשים רגישים מאוד. הכלים איתם אני עובדת מקדמים חיבור אוהב כלפי הגוף, היכרות חומלת עם רבדי הנפש ומפגש קסום עם מהותנו הרוחנית. כאישה רגישה מאוד בעצמי, אוכל להעיד שהתרגול שינה את חיי ללא היכר. יהיה לי לכבוד ולעונג לפתוח את הדלת הזו גם בפניכם.

רוצים לשאול שאלות לגבי מפגש טיפולי?
שילחו לי הודעה למספר 050-9266692 ונקבע שיחת היכרות חינמית.

מאחלת לכם ימים של שגשוג וחיבור פנימי,

איילה אריאל
מטפלת בהילינג שאמני, צמחי מרפא, תזונה מסורתית ודיאלוג דמויות

למידע נוסף:
ד"ר איליין ארון מדברת על אנשים רגישים מאוד

הפסיכולוגית קטי מורטון מדברת על אנשים רגישים מאוד

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר