שינוי שם

אנשים רבים שוקלים להחליף את שמם, אך חוששים לעשות זאת. בחברה שלנו, ישנה הילה של פחד מול תהליך שינוי השם. החשש לבחור את השם הלא נכון, ולחוות "חוסר מזל" מדאיג אנשים רבים.  לכן, אני חווה כי חשוב כל כך לפתוח ולאוורר את הנושא. במאמר זה, אעסוק בתהליכי שינוי שם. ראשית, אחלוק סיפור מניסיוני האישי כאישה ששינתה את שמה. לאחר מכן, אציע לאלו מכם החפצים לשנות את שמם מספר צעדים לשם מיקוד וקבלת בהירות.

התפקיד שהשם משחק בחיינו

לשם שלנו ישנו תדר ייחודי – תדר העולה מצליל הברותיו, מסמליותו ומהתחושה שהוא מעורר בנו.
שמנו כבני אדם על פני האדמה מחזק אותנו, מעניק לנו ריפוי ואיזון ומזכיר לנו את מהותנו. כלומר, את התדרים המאפיינים אותנו, את תנועת האנרגיה שאנו מותירים בעולם. בחוויה שלי, השם שלנו מסייע לנו לעגן יכולות וכישרונות נישמתיים שלנו בגופינו הפיזי ובחיינו הנוכחיים.

המילה "תדר" אינה תמיד מותירה רושם רב, אך היא מייצגת כוח גדול.
במציאות זו, התדר שלנו תמיד ימשוך ויימשך לתדרים הדומים לו. אם התדר שלנו נמוך, לא הרמוני או פשוט לא מתאים לנו, הוא ימשוך אל חיינו חוויות חיים לא הרמוניות. התדר שלנו לא מושפע רק משמנו, אלא גם מהרגלינו (דרכם אנו נחשפים וצורכים תדרים שונים. למשל – מזונות, חומרים או מערכות יחסים בעלי איכויות מסוימות) ומהמיקוד הפנימי שלנו (האמונות שלנו, מחשבותינו, הפרספקטיבה שלנו).

כשמחליפים שם, אין זה מספק להחליפו בתעודת הזהות. בדומה לכל תרגול אחר, לשם החדש צריך להיות עוגן במציאות. אנשים אחרים (או לכל הפחות, התודעה שלכם עצמה) צריכים לקרוא לכם בשם הזה, ואתם צריכים לענות – להגיב אליו. כך, המציאות מכירה בכך שזה הוא שמכם.

אני חווה כי ישנה חשיבות לפתיחת המודעות לבחירת שם אינטואיטיבית. בהקשר לשינוי שם, אנשים רבים נותנים את מבטחם רק ברבנים ונומרולוגים. חלקם נותנים שירות נהדר ומשנה-חיים, וחלקם מעניקים ללקוחותיהם שם "זר", שאינו מעורר בהם תחושת חיבור.

בחוויה שלי, בחירת שם אינטואיטיבית מעודדת תהליך של התבוננות פנימית ואינטימיות עם עצמינו.  השם החדש כמו עולה מתוכנו באופן טבעי, ללא מאמץ או תלות באדם אחר. לאחר מכן נוכל לחוות אותו, לעבוד עמו לעומק – ממש כפי שעובדים עם קריסטל או צמח מרפא. בוחנים את האופן שבו הוא גורם לנו להרגיש, את השפעתו עלינו ואת הסמליות המיוחדת שלו. בהתאם לכך, האדם יכול לדעת בליבו האם זהו אכן שמו החדש.

שינוי שם – סיפור החלפת השם שלי

החל מילדותי המוקדמת, לא חוויתי חיבור לשמי הישן. לא שנאתי אותו, אך הרגשתי שאינו מתאים לי – בדומה ללבישת חולצה שאינה מחמיאה. כשקראו לי בשמי הישן, התעורר בי בלבול ולקח לי זמן להבין שאכן מתכוונים אלי. מעולם לא נהניתי להשתמש בו כשהצגתי את עצמי בפני העולם.

ב-2018 לקחתי חלק בריטריט שאמני נהדר בחו"ל. במהלכו, מדטנו רבות וערכות מסעות שאמניים לאורך הלילה. באחד הימים הראשונים, חוויתי הדרכה מעניינת מהמדריכים הרוחניים שלי, הדרכה הקשורה בתהליך הריפוי שלי.

מדריכים רוחניים הם קבוצת הישויות המדריכה אותנו בחיינו. מסריה מתקבלים באמצעות אינטואיציה – תחושה וידיעה פנימית. תקשור הוא אמצעי לפתח ולהעמיק את האינטואיציה הזו, לכדי מסרים בהירים ומעמיקים יותר.

המדריכים העבירו לי מסר הקשור בנתיב חיי. באספקט מסוים של חיי, התקיים מאבק וכאב גדול. באותו ערב, המדריכים הציעו לי להפסיק את המאבק, ולהיכנע.  להפסיק לנסות לשמר ולשקם את הישן, ולהסכים למות ולהיוולד מחדש באופן סמלי. לשם כך, הם הציעו שאחליף את שמי לשם "איילה".
מעולם לא חשבתי על השם הזה לפני-כן, אך הוא מצא חן בעיני. התחושה שעורר בתוכי נעמה לי מאוד.

בבוקר, התרגשתי להתעורר לצד שמי החדש וסיפרתי על החוויה למשתתפי הריטריט. חבריי החדשים שמחו להיעתר לבקשתי להיקרא בו. לו היה עלי לתאר את התחושה שעורר בי, הייתי משתמשת במילה "עוצמה". עצם הצליל של השם, של אוסף הברותיו, כמו שפתח אותי לכוחות הקיימים בי. הרגשתי אנרגטית יותר, ממוקדת יותר ומחוברת יותר לגופי ולחיי הארציים.

זמן קצר לאחר מכן, נזכרתי בשם שקיבלתי מהרוח בעבר – השם אריאל. באותה תקופה התקשור שלי היה פחות בהיר, ולא הבנתי באיזה הקשר הוא ניתן. התחברתי לשם, אבל לא הרגשתי שהוא מתאים לי כשם פרטי. כשנזכרתי בו מחדש, תחושתי האינטואיטיבית הייתה שהוא יתאים להוות לי כשם משפחה.

התהליך שלי לצד שמי החדש

השם המלא החדש, "איילה אריאל" מילא אותי בשמחה. לראשונה בחיי, הייתי גאה להזדהות בשמי. הוא הרגיש כמו מגן מואר שעוטף את הגוף והתודעה שלי ברכות. הוא הותיר בתודעתי רושם, סימבול, שהתחברתי אליו באופן מלא.

בקרב שבטים ילידיים דרום-אמריקאים, השמות השכיחים ביותר מתבססים על אלמנטים מעולם הטבע – כוכבים, בעלי חיים, צמחים וצבעים. למשל – "כוכב מנצנץ", או "כלב בעל-כנפיים". לפעמים, הם מתארים קול ("פכפוך המים") או פעולה ("זה הניצב כנגד הרוח"). השם הביע את עוצמת הנשמה שההורים זיהו בילדם, את האיכות שהוא מביא עמו בהגיעו לעולם. ניתן להבין את משמעות השם באופן סימבולי. למשל – כלב עוסק בנאמנות, וכנפיים קשורות בהשגחה רוחנית. כך שהשם "כלב מכונף" יכול מייצג אדם בעל איכות מופתית של נאמנות, לצד חיבור עמוק להדרכתו הרוחנית.

כשהתבוננתי בשמי החדש, שמחתי לגלות אודות הסימבולים שקיים. משמעות המילה "איילה" היא נקבת האייל, בעל חיים אלגנטי, מעודן וקל רגליים. בזוהר, המילה "איילה" מתייחסת לשכינה. "אריאל" הוא מלאך שתחום אחריותו הוא מתן ריפוי לעולם הטבע, הצמחים ובעלי החיים. הוא קשור גם להשראה, ולהתחלות חדשות. הידע שאספתי נגע בליבי בכל הנקודות הנכונות. אבל מעל הכל, הצליל של השם, הנעימות של ההברות באוזניי, משהו שם פשוט הקליק.

זמן קצר לאחר חשיפתו, רציתי לשנות את שמי במשרד הפנים. ידעתי שהוא משמח אותי, אך כמו רבים אחרים, פחדתי מעריכת ההחלטה כבדת-המשקל הזו. ניסיתי לקבל עצה חיצונית, אך כל יועציי רק העצימו את תחושת הבלבול שחלה בקרבי. מחציתם התרעמו ואמרו שהחלפת שם היא מסוכנת ולא מומלצת. מחציתם התייחסו לעניין החלפת השם של עצמם בארשת שחוויתי כקלות דעת. לא הייתה לי ברירה אלא למצוא את התשובה בתוכי.

אז חיכיתי. חיכיתי שנה וחצי, במהלכן בחנתי את השפעותיו של השם על החוויה שלי. לאחר מכן, החלפתי אותו לאיילה אריאל.

מה קיבלתי מכך?

ראשית, זכיתי לנוע בעולם עטופה בשם שאני אוהבת, שם שמחזק אותי. זו פריבילגיה עצומה, ואני שמחה שנתתי לעצמי את המתנה הזאת.

בנוסף, קיבלתי מכך סימבול להתחלה חדשה. אנשים מקלים ראש בערכם של טקסים סימבוליים, בעוד שהם מחזיקים ערך רב. הם נושאים עמם כוונה עמוקה, המהדהדת בעולם לכדי שינוי גדול.

גם מצבי הנפשי, הבריאותי, המקצועי ומערכות היחסים שלי השתנו לטובה מאז. אך אינני מייחסת זאת לשינוי השם בלבד. נתיב הריפוי וההתפתחות מקיים תהליכים רבים, ולכל אחד מהם ברכות משלו. אני חווה את שינוי השם כצעד נוסף בדרך הגדולה.

בהמשך, אשמח לחלוק אתכם את המלצותיי בהקשר לתהליכי שינוי שם.
תוכלו לתרגל אותן בעצמיכם, כמסע של גילוי, התפתחות והעצמה. אם תרגישו צורך בליווי חיצוני, אשמח מאוד לעמוד לשירותכם כיועצת. למרות זאת, זכרו שאין בכוונתי להעניק לכם שם בעצמי – אלא רק לעזור לכם למצוא את השם החדש בתוככם. מטה, אנחה אתכם לאורך מספר צעדים בהם תוכלו לנקוט בתהליך זה.

תהליך מציאת השם

שינוי שם – בחינת הפשר להחלפה

מדוע אתם רוצים להחליף את שמכם?
לפני שתחליטו לשנותו, הקדישו פרק זמן בו תתבוננו בשמכם ובהשפעתו עליכם.

ערכו מדיטציה אותה תקדישו לשמכם, והסכימו לחוות את החוויה שהוא מעורר בגופכם. תחושות הגוף, המחשבות שצפות בראשכם וחווייתכם הכללית. לחילופין, תוכלו להקדיש תקופה להרהור לגבי הבחירה להחליף את שמכם.

ייתכן שתבינו שאתם חשים שאינו משרת אתכם, ושהגיע הזמן להשיל אותו. מאידך, היו פתוחים למצבו בו שמכם מתגלה כנעים ובעל-עוצמה. לפעמים, כל הדרוש הוא התבוננות בשם מתוך פרספקטיבה חדשה.

זכרו, הסיבה להחלפת השם תמיד תהיה לשם העצמה, ריפוי או חיזוק הקשר שלכם לעצמיכם. אנא, אל תחליפו את שמכם מתוך צורך להשתייך לקבוצה כלשהי. אם אתם אוהבים את שמכם, שמרו עליו וכבדו אותו.

שינוי שם – הבעת כוונה לקבלת שם חדש

הביעו בליבכם כוונה לקבל מנשמתכם ומהדרכתכם שם חדש באופן אינטואיטיבי.
הביעו אמון בעצמיכם. לכל אדם, בין אם הוא מתרגל קבלת מסרים בתקשור או לא, ישנה אינטואיציה נפלאה.

אם תרצו, תוכלו לדקלם את לחש הבריאה הבא:
"נשמתי וההדרכה אשר מלווה אותי, אני מזמינה אתכם לתהליך של הורדת שם חדש. תודה על שאתם מעבירים לתודעתי שם שיהווה כריפוי עבורי בחיים אלו".
מומלץ לערוך מדיטציה המוקדשת לקבלת השם. לשם כך, עליכם להתבונן ברכות ובהרפיה.

אם תיאחזו בציפייה לקבל את השם או בציפייה לכך שהוא יישמע באופן מסוים, המערכת שלכם תתקשה לקבלו. השתדלו להרפות ככל הניתן מציפיות ומשליטה בנעשה, ואפשרו למידע להגיע אליכם ברכות ובפשטות.

לעיתים קרובות, שם מסוים יגיע אליכם ברכות ובנחת ברגע בו תתחילו לתכנן את התהליך. זכרו את השם הזה היטב, היות וייתכן מאוד שזה הוא השם שהגיע עבורכם. טבעה של האינטואיציה הוא רך ומאפשר, ואין סיבה לכבול אותו בתנאים ובציפיות.

שם אחד, או מספר שמות?

אם קיבלתם מספר שמות, הוסיפו להתבונן בהם. בחנו איך הם גורמים לכם להרגיש, ומה תפקידם בחייכם. שחקו עם המידע שהתקבל, ברכות ומתוך ניסיון לחקור, לחוות ולהתנסות. נסו לחוות, למי מהם אתם מתחברים באופן מיוחד.

חשבו על השמות לאורך היום וערכו עליהם מדיטציה. נסו לומר את השמות בקול או במחשבותיכם ובחנו – האם הנשימה שלכם רכה ונעימה, או שמא נוקשה ומכווצת? האם הרגשות והתחושות שמתעוררים בכם הם נעימים ומחזקים, או מאתגרים ומעוררי-תסכול? באופן זה, המשיכו לחקור את האופן שבו השמות גורמים לכם להרגיש.

בסופו של דבר, אני ממליצה על התמקדות בשם אחד אשר הרחיב את ליבכם באופן הרב ביותר. שם שמעורר בכם תחושה נעימה, שמרגיש לכם מתאים ונכון.
למרות זאת, ייתכן שהאינטואיציה שלכם תנחה דווקא למספר שמות. בהקשר זה, כדאי לבחון – האם מדובר במסר אינטואיטיבי, או שמא בפיזור דעת וקושי להתמקד ולהחליט.

עבודת עומק עם השם החדש

מדדו את השם החדש, ממש כפי שמודדים בגד פוטנציאלי.
פנו לעצמיכם בשמכם החדש, והביעו תשומת לב לאופן הנשימה ולחוויה המתעוררת בגופכם – האם מתעוררים בכם רגשות של חיבור, נחת, העצמה או חיוניות, או שמא דווקא רגשות של כיווץ, ניתוק, תסכול או חוסר-נוחות.

בקשו מחבריכם (הסבלניים והרכים מביניהם, אלו השמחים להשתתף בתהליכי שינוי וחקירה) לקרוא לכם בשמכם החדש ובחנו כיצד הדבר גורם לכם להרגיש.

תהליך שינוי שם עשוי לעורר התרגשות גדולה, אך חשוב להימנע מצעדים אימפולסיביים. המשיכו לערוך את המחקר שלכם בנושא השם כמה שדרוש לכם. אם תרצו, תוכלו לחקור אודות הסימבוליזם שלו. קבעו פרק זמן אותו תקדישו לתהליך המסע עם השם.

מתי להחליף את השם באופן רשמי?

לעיתים קרובות, תחוו שהתהליך כמו שמתרחש באופן טבעי.
אם השם מעורר בכם שמחה וחיבור, תחשפו אותו בפני יותר ויותר אנשים. לאט-לאט, תחוו שהוא צבר משקל בחייכם.

ברגע בו תרגישו שאתם שמחים על ההדהוד שלו בחייכם, כלומר, על תחושה חיובית מתמשכת שהוא מעורר בכם, הגיע הזמן לשנותו באופן רשמי. זכרו, בישראל ניתן להחליף את השם רק אחת ל-7 שנים.

תודה לכל אדם שקרא אודות הסיפור שלי.
אני מקווה שקיבלתם ערך מסוים ממילותייך, ומאחלת לכם בהצלחה בתהליך שלכם מול שמכם.

באהבה אינקץ,
איילה אריאל
מטפלת בהילינג שאמני, ריפוי בתקשור ונטורופתיה בחולון.

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר