חיות טוטם

חיות הטוטם הן חלק ממהותנו, מהמערכת האנרגטית שלנו. מדובר בארכיטיפים שבכוחנו להיתמך בהם לשם ריפוי, הדרכה והעמקת ההיכרות שלנו עם עצמינו.  במאמר שלפניכם, אספר לכם אודות חיות הטוטם. לאחר מכן, אדריך אתכם כיצד לאתר את חיות הטוטם שלכם ולעבוד עמן ביומיום.

תפקידן של חיות הטוטם בחיינו

חיות הטוטם מסייעות לנו להעמיק את הקשר שלנו עם עצמינו. הן מחברות אותנו לעוצמה האישית שלנו, לכישרונותינו, לצרכים העמוקים ולקצב הייחודי שלנו. העבודה איתן מסייעת לנו להכיר, לאהוב ולקבל חלקים שונים של נפשנו. כך, הן מפתחות ומרפאות אותנו.

מהו ארכיטיפ?

ארכיטיפים (או "אבטיפוסים") הם תבניות אנרגיה. כלומר, דפוסים אנרגטיים הקיימים ביקום. דוגמאות נוספות לארכיטיפים הם האלמנטים, הצבעים והצורות הגאומטריות.

המציאות בנויה בצורה של פרקטלים. בהתאם לתבנית זאת, נאמר כי בני האדם נבראו בצל הבורא. כפי שלמעלה, כך למטה. כפי שבפנים, כך בחוץ. דע עת עצמך, וכך תדע את היקום.

כל בריה מקיימת את תכונותיו של המארג השלם, בסדר גודל וביחס שונה. על פי מסורות רבות, גוף האדם מכיל את ארבעת האלמנטים מהם עשוי כדור הארץ – אדמה (הרקמות) מים (הנוזלים) האש (הכוח המתמיר והמניע) ואוויר (החללים). ממש באותו האופן, המערכת שלנו מכילה ביטויי אנרגיה נוספים הקיימים על גבי הכדור.

כל אדם הוא ייחודי ובהתאם לכך, מקיים איזון-פנימי ייחודי. ממש כפי שלכל אדם ישנו אלמנט דומיננטי, לכל אדם ישנם גם בעלי חיים שייצוגיהם דומיננטיים במערכת שלו – אלו הם חיות הטוטם שלו.

ייחודן של החיות

בהשוואה ליתר ברואי הארץ (עצים, צמחים, אבנים וקריסטלים),הביולוגיה של בעלי החיים היא הקרובה ביותר לביולוגיה שלנו. לכן, קל לנו יותר להתחבר אליהם ולראות את עצמינו בהם.

תודעתם תמימה, וחיבורם אל מחזוריות הטבע חזק ואיתן. הם מחוברים לאינסטינקטים הטבעיים שלהם, חוויה שהאנושות שכחה עם השנים. כאשר אדם לומד אודות התנהלותן הטבעית של חיות הטוטם שלו, בכוחו ללמוד מהן רבות אודות הטבע הפראי העמוק שלו.

בעלי החיים מתנהלים מתוך תודעת אחדות. לכן, כאשר מתקשרים עם חיות טוטם, התקשורת נעשית מול התודעה הקולקטיבית של החיה ולא מול פרט ספציפי.

חיות הטוטם במסורות השונות

העבודה עם סימבולים של בעלי-חיים נפוצה בקרב עמים רבים. למשל – המצרים, האבורג'ינים, האפריקאים, האצטקים, הטולקטקים והילידים האמריקנים. לכל חברה ישנה גישה ייחודית לעבודה עמן.

אני למדתי אודות חיות הטוטם דרך הפרספקטיבה של השאמניזם הדרום אמריקאי. גישה זו מדגישה את יחסי הקרבה והמשפחתיות החמים שלנו עם עולם הטבע, ולכן פותחת את לבי באופן מיוחד. ילידי-אמריקה מתארים את חיות הטוטם כמדריכים רוחניים, המלווים אותנו בדרך לריפוי והגשמה עצמית.

כיצד נעבוד עם חיות הטוטם שלנו?

למרבית האנשים ישנן מספר חיות טוטם, המופיעות בהדרגה לאורך חיינו. בהמשך המאמר, אלמד אתכם לזהות אותן.

לאחר זיהויה של החיה, תוכלו לקרוא ולחקור על התנהלותה – המקום בו היא חיה, האופן בו היא נעה, הרגלי הציד שלה וחיי המשפחה שהיא מנהלת. בהתאם לכך, תלמדו מהי "הרפואה שלה". רפואת החיה מהווה את תחומי החוזק הייחודיים שלה. למשל – זיכרון משובח היא אחת מרפואות הפיל, עצמאות היא אחת מרפואות החתול, אלגנטיות היא אחת מרפואות הברבור, נאמנות היא אחת מרפואות הכלב וכדומה.

בטיפולי ההילינג השאמני שאני עורכת, בכוחי ללוות את הקשר שלכם עם החיה. כלומר – לעזור לכם להבין את מסריה ואת תפקידיה בחייכם.

ההבדל בין חיית טוטם ל-spirit animal

אנו נמצאים באינטראקציה מתמדת עם היקום, המדבר אלינו באמצעות סמלים וסימנים. לבעלי החיים ישנה משמעות סימבולית בכל תרבות, ולכן הם מהווים "נושאי מסרים" מצוינים. למשל, הופעה של פרפר בדרכנו עשויה להעיד על תהליך טרנספורמציה.

"ספיריט אנימל" נשארת בחיינו למשך זמן קצוב, עבור העברת מסר נקודתי או ליווי של חוויה ספציפית. זאת בעוד שחיות הטוטם שלנו מוסיפות ללוות אותנו לאורך כל חיינו.

כיצד נדע מיהן חיות הטוטם שלנו?

תחושת אהבה וחיבור עמוקה

ישנם אנשים רבים שמרגישים חיבור בלתי-מוסבר לבעל חיים מסוים. משהו במראה או במנהגיה של החיה פותח את ליבם באופן מיוחד. באופן מסוים, הם יחושו שהחיה המדוברת היא "חלק מהם". החיבור העז הזה הוא סימן לכך שמדובר בחיית הטוטם שלכם.

הופעה תדירה של החיה בחיינו

בעל החיים מוסיף להופיע בחיינו. המפגש עשוי להיות דרמטי או יומיומי. למשל – מפגש פיזי עם החיה, הופעת החיה על גבי בגדים, מדבקות ושלטי חוצות וכמובן גם חלומות וחזיונות בהם מופיעה החיה.

מסע שאמני בדמיון מודרך

תהליך דמיון-מודרך המוקדש להיכרות עם חיית הטוטם שלנו. התהליך דורש הרפיה ונכונות לסמוך על האינטואיציה שלנו.
לעיתים, חיות הטוטם של מטופליי מגיעים אליהם במהלך טיפולים אנרגטיים באופן ספונטני, מבלי שאני או הם התכוונו לכך במודע.

תקשור

אנשים עם חושים אינטואיטיביים מפותחים עשויים לראות את חיות הטוטם שלהם בעיני רוחם ולקבל מהם מסרים ישירים. כך, פגשתי את החיות העיקריות שלי.

פתיחה בקלפי חיות טוטם

חפיסת הקלפים המסורתית מכונה גם "medicine cards", קלפי רפואה. את הפתיחה עורכים פעם אחת בחיים, ובמהלכה מגלים אודות 9 מהחיות שלנו ותפקידיהן בחיינו. אני עורכת פתיחות כאלה בקליניקה, ושמחה לגשר בין מטופליי לבין חלק מהחיות שלהם.

כיצד עובדים עם חיות הטוטם?

חקירה אודות דרכיהן

צפו בחיה שלכם בפעולה. לשם כך, תוכלו לצפות בסרט דוקומנטרי בו היא מופיעה. אם התמזל מזלכם לגור לצד החיות שלכם, מומלץ לצאת ולהתבונן בהן. זכרו לכבד את המרחב שלהן, ולהימנע מלהבהיל אותן. למדו אודות האופן בו החיה שלכם נעה, מתבטאת, צדה ומגדלת את גוריה. למדו מהן שעות הערות והשינה שלה וממה היא ניזונה.

לאחר שתלמדו אודותיהן, נסו לחקות את התנהלותן – לנוע כמותן, ללבוש בגדים בצבעי פרוותן ואפילו לקחת השראה סמלית מתזונתן. באופן זה, תדגישו את מהות החיה ואת כוחה המצוי בתוככם.

ראו את חיית הטוטם שלכם בעיני רוחכם

ראו בעיני רוחכם כיצד רוחה של החיה שלכם מלווה את דרככם. דמו אותה פוסעת לצדכם ומעניקה לכם הדרכה והגנה.

בקשת הכוונה ישירה מרוח החיה

החיות שלכם ישמחו לקחת חלק פעיל יותר בחייכם. לשם כך, עליכם להביע בקשה ישירה. כל דבר בו תמקדו את תשומת ליבכם יקבל משמעות רבה יותר בחייכם. לכן, הבעת בקשה ישירה למסרים ולריפוי תנכיח את מהותן במציאות חייכם.

כל דבר שאנו מתמקדים בו בחיינו זוכה למקום גדול בחיינו. ככל שחיות הטוטם יזכו לתשומת לבכם, כך תגבר הדרכתן בחייכם. הן יופיעו בחלומותיכם, ייקרו לדרככם (בגופן הפיזי או כסימנים וסמלים בצורתן) ולפעמים אף יעבירו לכם מסרים ישירים. ככל שתעבדו עמן, כך נוכחותן ורפואתן תגדל בחייכם.

באהבה אינקץ,
איילה אריאל
מטפלת בהילינג שאמני בחולון

קישורים רלוונטיים

מאמר בנושא טוטם הצב
הזכויות לתמונה

באהבה גדולה,

רוצה לשתף את המאמר עם חברים? (:

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אפשר לברך אותך?

"אהו מיטקויא אויאסין" (Aho Mitakuye Oyasin) היא ברכה בשפת שבט הלאקוטה האינדיאני. משמעותן הפשוטה של המילים היא "תודה לכל קרוביי". הברכה מבטאת את השקפת עולמם של בני השבט, על פיה כל הקיים ביקום (בני האדם, בעלי החיים, הצמחים, האבנים, אדמת כדור הארץ, כוכבי הלכת ועולם הרוחות) מאוחד בקשרים טהורים של אהבה משפחתית. הייצוג האלוהי של שבט הלאקוטה מכונה "ואקן טנקה" (הרוח הגדולה) ומתואר כאיחוד השלם בין כל חלקי הבריאה. יחד, כולנו יוצרים את האחדות הגדולה. 

מתעניינים לגבי הגעה למפגש טיפולי או לשיעור פרטי לתרגול שאמני?

השאירו את פרטיכם בתיבת ההודעות ואשמח לקבוע אתכם שיחת היכרות חינמית. אפשר גם פשוט לשלוח לי ווטסאפ (:

צרו קשר